Zamknij

Rekordowa cena za wino. Butelka spędziła rok w stacji kosmicznej

04.05.2021 19:46
Rekordowa cena wina. Aukcja butelki Petrus 2000. Wino za 1 mln dolarów
fot. Danita Delimont/ShutterStock

Rekordowa cena wina. Brytyjski Dom Aukcyjny Christie’s szacuje, że butelka francuskiego trunku, która spędziła rok w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zostanie sprzedana na aukcji za 1 mln dolarów.

Wino może być dobrą inwestycją i lokatą kapitału. Koneserzy są w stanie zapłacić nawet bardzo wygórowane kwoty za dobrej jakości alkohol. Spodziewa się tego brytyjski Dom Aukcyjny Christie’s, który obliczył, że butelka francuskiego wina Petrus 2000, która rok spędziła w stacji kosmicznej, teraz osiągnie na aukcji cenę 1 mln dol.

Tymczasem badania pokazują, że Polacy piją mniej, sięgają za to po droższy alkohol, przez co wartość rynku oraz wpływy budżetowe z tytułu akcyzy wyraźnie poszły w 2020 roku w górę. Fiskus ma powody do zadowolenia: zainkasował ponad 10,5 mld zł. 

Rekordowa cena za butelkę wina z kosmosu

W listopadzie 2019 roku startup Space Cargo Unlimited wysłał w kosmos 12 butelek wina Petrus 2000. Po 14 miesiącach alkohol wrócił na ziemię, a francuscy eksperci, którzy go degustowali uznali, że zawartość delikatnie się zmieniła. Wino, które pozostało na Ziemi, smakowało nieco młodziej, a wersja kosmiczna jest nieco delikatniejsza i bardziej aromatyczna.

Szacowana cena w okolicach 1 mln dolarów odzwierciedla prawdopodobną atrakcyjność butelki dla koneserów wina, miłośników kosmosu i zamożnych ludzi, którzy kolekcjonują nadzwyczajne doświadczenia

Tim Tiptree, dom aukcyjny Christie's

Wpływy ze sprzedaży posłużą do sfinansowania przyszłych badań Space Cargo Unlimited.

Aukcja wina Petrus 2000

Cena za butelkę wina przed wysłaniem do stacji kosmicznej wynosiła 10 tys. dolarów. Trunek Petrus 2000 znany jest ze złożoności smaku, wyczuwalnych jedwabistych i dojrzałych tanin, nut czeremchy, cygar i skóry.

Tim Tiptree z domu aukcyjnego Christie's powiedział, że wino "dojrzewało w wyjątkowym środowisku" o niemal zerowej grawitacji na pokładzie stacji kosmicznej.

To zwiększyło wielokrotnie jego cenę.

Podczas aukcji będzie można wylicytować nie tylko trunek, który odbył galaktyczną podróż, ale także butelkę z tego samego rocznika, która pozostała na Ziemi. Będą do nich dołączone: karafka, kieliszki oraz korkociąg wykonany z meteorytu. Zestaw zostanie przekazany w ręcznie robionym drewnianym kufrze.

RadioZET.pl/PAP