Zamknij

Rekord sprzedaży aut w Polsce - jakie kupujemy najchętniej?

Olga Papiernik
15.02.2018 09:43
Rekord sprzedaży aut w Polsce - jakie kupujemy najchętniej?
fot. Dan Gold on Unsplash

Liczba rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce na poziomie ponad 46 tys. szt. w styczniu to najlepsze otwarcie roku w XXI w, zwracają uwagę eksperci Exact Systems. Rekordowi wolumenowemu towarzyszył w ub. miesiącu wzrost sprzedaży hybryd i aut elektrycznych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

- W 2017 roku Polacy przekroczyli kolejną granicę sprzedaży nowych aut osobowych i, tak jak prognozowaliśmy, nie powiedzieli ostatniego słowa. Nowy rok zaczynamy od bardzo dobrego wyniku. Co prawda, pierwszy miesiąc najczęściej wiąże się ze zwiększonym ruchem w salonach z uwagi na wyprzedaże, to jednak widać po wolumenie, że w tym roku było zdecydowanie lepiej niż rok czy kilka lat temu. Jednak optymistycznych wniosków z lektury danych sprzedażowych jest więcej. Po pierwsze, konsekwentnie rośnie sprzedaż hybryd, których w styczniu kupiliśmy o ponad jedną czwartą więcej niż rok temu. Po drugie, pięciokrotnie wzrosła sprzedaż aut elektrycznych – wolumenowo to tylko 121 sztuk – ale cieszy nas pozytywny trend. I po trzecie, ekomoda nie sprzyja dieslom. Ich udział w łącznej sprzedaży nowych samochodów osobowych spada. Jestem przekonany, że powyższe trendy motoryzacyjne utrzymają się w dalszej części roku - powiedział prezes Exact Systems Paweł Gos.

Zagłosuj

Czy posiadasz samochód?

Liczba głosów:

ACEA podało, że w styczniu br. w Centralnej Ewidencji Pojazdów pojawiło się 46 081 sztuk nowych samochodów osobowych, czyli o 21% więcej niż w tym samym miesiącu 2017 roku. Wg Exact jest to najwyższy styczniowy wynik w XXI wieku. Kołem zamachowym rynku wciąż pozostają firmy, które stanowią aż 61% kupujących, a tylko 39% nabywców to klienci indywidualni, podano także.

Najchętniej kupowane są modele Skody, druga na liście uplasowała się Toyota, a trzeci był Volkswagen.

"Przyglądając się zestawieniu, warto zwrócić uwagę na dwa trendy. Po pierwsze, na umacniającą się pozycję Skody. Wśród marek w pierwszej piątce może pochwalić się najwyższym wzrostem – niemal o jedną trzecią, a w TOP5 modeli aż dwa należą do Skody. Po drugie, ponadrynkową, i to kilkakrotnie, dynamikę sprzedaży wypracowują marki premium. Mercedes odnotował niemal 80% wzrost rok do roku, Volvo ponad 77%, a Audi ponad 50%" - czytamy dalej.

Exact zwraca uwagę, że dobra passa "trwa w najlepsze" także w Europie. Z danych ACEA wynika, że w styczniu br. Europejczycy kupili ponad 1 253 877 nowych samochodów osobowych (+7,1% r/r). W pierwszym miesiącu tego roku na zielono możemy zaznaczyć największe rynki europejskie takie jak Niemcy (+11,6% r/r), Francja (+2,5% r/r) czy Włochy (+3,4% r/r). Kolejny miesiąc pod kreską zakończyła Wielka Brytania (-6,3% r/r). Pozycją nr 1 w całej Unii Europejskiej ze wzrostem na poziomie ponad 4% r/r może pochwalić się marka Volkswagen.

Z wcześniejszych szacunków Exact Systems wynika, że roczna sprzedaż nowych samochodów osobowych w Polsce przekroczy w 2018 roku 500 tys. sztuk. Dynamika rzędu 10-15% r/r powinna dać wynik na poziomie 530-550 tys. sprzedanych aut.

Exact Systems działa w branży kontroli jakości, czyli selekcji, naprawy i sortowania części, komponentów oraz wyrobów gotowych dla przedstawicieli branży motoryzacyjnej.

ISBnews/OP