Zamknij

Jadwiga Emilewicz żegna się z rządem. Co zrobiła dla biznesu?

05.10.2020 10:18
Emilewicz żegna się z rządem
fot. PAP/Radek Pietruszka

Rekonstrukcja rządu odchudzi liczbę ministerstw. Nie będzie już m.in. resortu rozwoju z Jadwigą Emilewicz na czele. Ministerstwo podsumowało ostatnie 5 lat działalności.

Rekonstrukcja rządu powoli staje się faktem. W nowym rządzie nie będzie m.in. Jadwigi Emilewicz, która pełni funkcję ministra rozwoju. Resort ten zamieni się w Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, którego szefem zostanie Jarosław Gowin.

Resort rozwoju z Jadwigą Emilewicz na czele podsumował ostatnie 5 lat. Jak działalność tego ministerstwa wpłynęła na swobodę prowadzenia biznesu w Polsce?

Koniec resortu rozwoju. Co zmieniło się przez ostatnie 5 lat?

„Tarcza antykryzysowa, Polityka Nowej Szansy, bon turystyczny, tarcza turystyczna, pakiet mieszkaniowy, nowelizacja Prawa budowlanego, w tym cyfryzacja procesu budowlanego, czy Mały ZUS Plus – to niektóre ustawy przeprowadzone w tej kadencji przez Ministerstwo Rozwoju” – podsumowuje resort.

Zobacz także

Ministerstwo pochwaliło się projektami, które zostały zrealizowane w ciągu ostatnich 5 lat. Wartość tarcz antykryzysowych i finansowych przekroczyła 140 mld złotych. Inwestycje w Polskiej Strefie Inwestycji pochłonęły prawie 27 miliardów złotych z budżetu państwa. Inwestycje te, zgodnie z danymi resortu, przyniosły 11,5 tys. miejsc pracy.

Resort przypomina też, że w tym okresie liczba zarejestrowanych działalności w CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) przekroczyła 2,5 mln. Polacy skorzystali też z programu Polski Bon Turystyczny, czyli nowego 500 plus na wakacje. Resort odnotował bowiem ponad milion aktywowanych bonów.

Ponad 285 tysięcy firm płaci niższe składki ubezpieczeniowe w ramach Małego ZUS-u, zaś prawie 2,5 tysiąca firm korzysta z ulgi B+R – podsumowuje ministerstwo.

Zobacz także

Szefowa resortu Jadwiga Emilewicz mówi także o tym, jak przez ostanie lata zmieniła się polska gospodarka. W 2020 roku przez koronakryzys II kwartał zamknął się spadkiem PKB rzędu 8,2 proc. Unijna średnia to ponad 13 procent na minusie. Jak wskazuje resort, Polska jest szóstą gospodarką z najmniejszym spadkiem PKB w II kwartale na tle całej UE.

Działania ministerstwa w tej kadencji zdominowała pandemia. Dziś możemy już powiedzieć, że z pierwszej bitwy kryzysu pandemicznego wychodzimy z tarczą. Dziękuję za to m.in. polskim przedsiębiorcom. Dane, które płyną z polskiej gospodarki, wskazują na to, że nasze działania, jak dotychczas, przynoszą oczekiwane efekty. Dziś polska gospodarka jest w unijnej czołówce, jeśli chodzi o łagodny przebieg recesji, a bezrobocie utrzymuje się u nas w ryzach 

Jadwiga Emilewicz

Resort rozwoju zaznacza, że w planach są kolejne projekty. Chodzi m.in. o ulgę na robotyzację. W poprzedniej kadencji – przez niespełna dwa lata działania resortu przedsiębiorczości i technologii – m.in. weszła w życie Konstytucja Biznesu, a także: Pakiet MŚP, Pakiet Przyjazne Prawo, ustawę antyzatorową, ustawę dot. zarządu sukcesyjnego, Mały ZUS, Polską Strefę Inwestycji. Uchwalono też nowe Prawo zamówień publicznych, które wejdzie w życie w styczniu.

 RadioZET.pl