Zamknij

Ministrowie zarobili mniej. Elżbieta Rafalska straciła prawie 100 tys. zł

04.06.2019 13:23
Rekonstrukcja rządu. Zarobki ministrów za 2018 rok. Elżbieta Rafalska straciła 100 tys. zł
fot. PAP/Adam Warżawa

Prawie 100 tys. złotych straciła w ciągu roku dotychczasowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Jak podała "Rzeczpospolita", znacznie mniej zarobili inni ministrowie gabinetu Mateusza Morawieckiego.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zdaniem gazety z opublikowanych oświadczeń majątkowych członków Rady Ministrów za 2018 roku wynika, że zarobki szefów resortów znacznie spadły. 

Największy zanotowała Elżbieta Rafalska, która od 2015 roku kierowała Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W 2017 roku zarobiła 272 tys. złotych, a już rok później ta kwota zmalała do 176 tys. zł.

Zobacz także

Kto z ministrów zarobił najwięcej?

Z kolei Joachim Brudziński, do tej pory minister spraw wewnętrznych i administracji, w minionym roku zarobił 168 tys. zł (trzeba do tego dodać również 44 tys. zł z wynagrodzenia poselskiego). Jego poprzednik na tym stanowisku Mariusz Błaszczak otrzymał w 2017 roku ponad 258 tys. zł.

Znacznie mniej zarobił także Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego (z 273 do 195 tys. zł), Mariusz Kamiński, minister służb specjalnych (z 235 do 171 tys. zł), Anna Zalewska, szefowa MEN – (z 250 do 175 tys. zł), Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości (z 236 na 169 tys. zł plus 64 tys. za funkcję Prokuratora Generalnego).

Jako jedyny wzrost pensji odnotowali: minister energii Krzysztof Tchórzewski zarobił o 100 tys. zł więcej (z powodu przyznanej emerytury) oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zainkasował o 29 tys. zł więcej.

Zobacz także

Dlaczego? - Powodem jest nagroda jubileuszowa za 25 lat pracy, która wynika z ustawy. Podkreślam, że nie wzrosło wynagrodzenie zasadnicze ministra - podkreślił Szymon Huptyś, rzecznik ministra Adamczyka, cytowany przez "Rzeczpospolita". 

Nie wszyscy członkowie rady ministrów ujawnili swoje zarobki, w tym premier. Dlatego nie można określić czy zarobili w 2018 roku mniej niż w 2017 roku.

- Formularz oświadczenia daje możliwość niewpisywania wynagrodzenia z tytułu głównej pracy, co nie oznacza, że nie trzeba go wpisywać - wyjaśniła Grażyna Kopińska z Fundacji Batorego.

W grudniu 2017 roku poseł PO Krzysztof Brejza ujawnił wysokie premier, jakie otrzymali ministrowie rządu Beaty Szydło. Sama ówczesna premier przyznała sobie 65 tys. nagrody rocznej. W rezultacie prezes PiS Jarosław Kaczyński zdecydował o zwrocie nagród pieniężnych przez ministrów i przelanie tych pieniędzy na konto Caritas. 

Z kolei premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w jego gabinecie nie będzie premii przyznawanej ministrom.

Zobacz także

Rekonstrukcja rządu

Prezydent Andrzej Duda powołał we wtorek nowych ministrów. 

Elżbieta Witek zastąpiła na funkcji ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego.

Marian Banaś został powołany na ministra finansów w miejsce Teresy Czerwińskiej. Bożena Borys-Szopa została ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej zastępując Elżbietę Rafalską, a Dariusz Piontkowski objął tekę ministra edukacji narodowej w miejsce Anny Zalewskiej.

Ponadto szef kancelarii premiera Michał Dworczyk i b. wiceminister sprawiedliwości Michał Woś zostali powołani na stanowiska ministrów - członków Rady Ministrów.

Sasin objął funkcję wicepremiera pozostając szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów. Dotąd funkcję wicepremiera, obok szefa MNiSW Jarosława Gowina i ministra kultury Piotra Glińskiego, pełniła Beata Szydło, która w tegorocznych wyborach zdobyła mandat w Parlamencie Europejskim.

Wszyscy dotychczasowi ministrowie, z wyjątkiem Teresy Czerwińskiej, którzy we wtorek odeszli z rządu, w majowych wyborach uzyskali mandaty posłów do Parlamentu Europejskiego.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PTD