Zamknij

Rekonstrukcja rządu. Marian Banaś nowym ministrem finansów

04.06.2019 11:05
Rekonstrukcja rządu 2019. Marian Banaś nowym ministrem finansów
fot. Kacelaria Prermiera/Twitter

W rządzie PiS pojawił się nowy minister finansów. Na tym stanowisku Teresę Czerwińską zastąpił we wtorek Marian Banaś, dotychczasowy szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Rekonstrukcja rządu była konieczna po tym, jak do Parlamentu Europejskiego dostało się kilku czołowych ministrów z gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego.

Marian Banaś odebrał nominację ma ministra finansów we wtorek podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Zobacz także

Kim jest Marian Banaś?

Urodził się w 1955 roku. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów w okresie PRL aktywnie działał w opozycji demokratycznej m.i. w Studenckim Komitecie Solidarności, Solidarności czy Ruchu Młodej Polski.

W latach 1992–2005 pracował w Najwyższej Izbie Kontroli na różnych stanowiskach (m.in. głównego specjalisty).

Po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych z 2005 roku trafił do rządu. Od 21 listopada 2005 do 2 stycznia 2008 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, w tym od 28 listopada 2005 także szefem Służby Celnej.

Do administracji rządowej wrócił 19 listopada 2015 roku, kiedy ponownie objął oba te stanowiska. 9 grudnia 2016 powołany na stanowiska sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, a także szefa Krajowej Administracji Skarbowej (obowiązki w KAS objął 1 marca 2017, dzień wcześniej została zlikwidowana Służba Celna).

Zobacz także

RadioZET.pl/PTD