Zamknij

Rekompensaty za wzrost cen gazu. Kto dostanie?

29.10.2021 10:45
skrzynka gazowa
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Rozłożenie wzrostu cen gazu na raty to nie jedyny sposób, na jaki łagodzone mają być skutki nieuniknionych podwyżek. W przepisach mają znaleźć się także rekompensaty, ale nie dla klientów indywidualnych.

Ceny gazu, tak jak nadchodzące wysokie ceny energii elektrycznej, mocną dadzą się Polakom we znaki w 2022 roku.  Wszystkie rachunki, jakie będziemy płacić, staną się „rachunkami grozy”, a na opłaty i zakupy wydać trzeba będzie – kupując to samo, co w 2021 roku – jedną wypłatę więcej.

Osoby, którym grozić będzie „ubóstwo energetyczne”, otrzymają w związku z tym wsparcie –  kryterium dochodowe oraz wysokość dopłat do rachunków za energię elektryczną jest już znana. Podobne mechanizmy mają pojawić się na rynku gazu, będą jednak dotyczyć odbiorców, którzy podwyżki poczują wyjątkowo mocno – gmin.

Rekompensaty za gaz dla gmin. Uchronią przed drożyzną?

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdza ceny prądu elektrycznego i gazu, chroniąc klientów indywidualnych przed zbyt wysokimi cenami. Takiego obrońcy nie mają odbiorcy biznesowi, którzy płacą za energię i gaz znacznie więcej. Dotyczy to także gmin, które z powodu ostatnich podwyżek mają kłopoty z budżetem na zapewnienie usług – na przykład oświetlenia nocą czy komunikacji publicznej.

Nowelizacja Prawa energetycznego przewiduje rozkładanie na raty wysokich podwyżek cen gazu dla odbiorców indywidualnych. Ma to zapobiec obarczaniu Polaków jednorazowym, wysokim wzrostem cen: ta miałaby rosnąć przez kilka lat.

Pomocą dla gmin ma być objęcie ich rekompensatami za podwyżki cen gazu. Informacje o tym rozwiązaniu pojawiły się w trakcie dyskusji nad nowelą Prawa energetycznego. Marek Suski, przewodniczący sejmowej komisji energii, poinformował o przygotowywaniu w tej sprawie stosownej ustawy.

Zatwierdzone już wnioski taryfowe na 2022 rok wprowadzają podwyżki cen gazu średnio o około 100 procent, co oznaczać będzie spore obciążenie budżetów oraz zwiększenie i tak już rekordowej inflacji.

RadioZET.pl/PAP