Zamknij

Rekompensaty za prąd. Minister klimatu: trzeba pilnie przyjąć projekt

12.10.2021 09:43
Rekompensaty za prąd
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Ministerstwo Klimatu chce pilnego rozpatrzenia projektu dotyczącego rekompensat za prąd. Ceny energii biją kolejne rekordy.

Rachunki za prąd w przyszłym roku zaskoczą podwójnie. Nie dość, że dostawcy podbijają ceny, to jeszcze opłata mocowa, będąca odrębną pozycją na fakturach, będzie wyższa.

Wydatki wzrosną też za sprawą droższego gazu, dodatkowo szalejąca inflacja nie pozwala zaoszczędzić. Rząd chce wesprzeć Polaków przynajmniej w płaceniu gigantycznych sum za prąd. Nie każdy jednak otrzyma pomoc.

Rekompensaty za prąd. Kto otrzyma wsparcie?

Minister klimatu i środowiska z uwagi na obecną sytuację rynkową zwrócił się o pilne procedowanie projektu, który jest na etapie wpisu do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu - przekazał PAP wydział komunikacji medialnej MKiŚ, pytany o projekt przepisów dot. wsparcia dla najuboższych odbiorców prądu.

Resort przekazał, że projekt jest na etapie wpisu do wykazu prac legislacyjnych i "z uwagi na fakt, że trwają nad nim prace w ramach Zespołu Programowania Prac Rządu, nie jest możliwe przekazanie aktualnych informacji o jego treści".

Z poprzednich wypowiedzi ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki dowiadujemy się jednak, że wsparcie ma dotyczyć najuboższych odbiorców prądu. Jego wysokość zależna będzie od dochodów, liczby domowników, a także stanu budynku.

Do nowych informacji dotarł „Dziennik Gazeta Prawna”, w którym czytamy, że w związku z kryzysem energetycznym w Europie planowany pierwotnie budżet na wsparcie dla najuboższych odbiorców prądu w Polsce ma być zwiększony.

Gazeta podaje, że wsparcie będzie liczone w miliardach, ale skorzysta z niego mniej niż 10 proc. odbiorców prądu. Niewykluczone, że ostateczny projekt uwzględni także rekompensaty za drogi gaz. Ostatnia podwyżka miała miejsce niedawno, bo 1 października 2021 roku.

RadioZET.pl/PAP