Zamknij

Prąd będzie droższy. Co z rekompensatami?

23.11.2020 20:31
Rekompensaty za prąd
fot. Marek BAZAK/East News

Za energię elektryczną płacimy coraz więcej, a 2021 rok przyniesie kolejne podwyżki. Polskie rodziny mają jednak nie odczuć podwyżek, gdyż rząd obiecał wypłacić rekompensaty za drogi prąd. Projekt jednak utknął w bałaganie legislacyjnym.

Prąd w przyszłym roku drożeje. Dostawcy energii złożyli do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o kolejne podwyżki cen. Jak informuje serwis TVN24.pl, chodzi nawet o kilkunastoprocentowe wzrosty cen.

Rząd od miesięcy obiecywał jednak, że Polacy podwyżek nie odczują, bo ich rachunki zostaną skorygowane o kwoty rządowych rekompensat. Co dzieje się z projektem, o którym jeszcze rok temu mówił Jacek Sasin?

Rekompensaty za drogi prąd

Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, wielokrotnie zapewniał, że polskie rodziny nie odczują podwyżek. Polityk jeszcze w czerwcu bieżącego roku w rozmowie z Radiem ZET zapewnił, że rząd nie wycofa się z dopłat do drogiego prądu nawet w dobie pandemii.

Serwis TVN24 przypomina o opublikowanym wówczas projekcie w tej sprawie. Dopłaty mieli otrzymać jedynie ci, którzy nie zarabiają rocznie więcej niż 85,5 tys. złotych (pierwszy próg podatkowy). Z projektu wynikało także, że zwrot kosztów podwyżki będzie wynosił, w zależności od zużycia, od 34 do 306 zł. Założenia tego projektu mijały się wiec z obietnicami rządu, który deklarował pokrycie 100 procent nadpłaty za prąd dla wszystkich odbiorców.

Zobacz także

Co stało się z projektem? Przez pandemię ustawa trafiła do zamrażarki, a o jej dalsze losy serwis TVN24 zapytał Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W odpowiedzi resortu czytamy, że przez rekonstrukcję rządu i zmiany organizacyjne „projekt został ponownie poddany pod analizę uwarunkowań prawnych i regulacyjnych".

Ministerstwo wskazało, że obecnie trwają prace nad wdrożeniem unijnej dyrektywy w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej. Ta zobowiązuje kraje UE do wprowadzenia jednolitych rozwiązań w tej sprawie.

Zobacz także

„W tym celu, w projekcie zaproponowana zostanie modyfikacja zasad przyznawania dodatku energetycznego tak, aby stanowił on realne narzędzie minimalizowania ubóstwa energetycznego oraz wzmocnienie ochrony odbiorców wrażliwych mechanizmami wsparcia niefinansowego" -  pisze resort klimatu w odpowiedzi na pytanie TVN24.

Resort zaznaczył, że w najbliższym czasie zostanie skierowany wniosek o wpis projektu do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.

RadioZET.pl/TVN24.pl