Zamknij

Rekompensaty za prąd w 2020. Znamy szczegóły projektu

24.02.2020 12:45
Rekompensaty za prąd 2020. Założenia, warunki, kwoty
fot. Shutterstock/Wiola Wiaderek (ilustracyjne)

Rząd dopłaci do rachunków za prąd w 2020 roku. Ile wyniesie rekompensata? Opublikowano projekt ustawy w tej sprawie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Wyższe rachunki za prąd zostaną zrekompensowane dopłatami rządowymi. Ich wysokość będzie uzależniona od zużycia energii i wyniesie od 34 do 306 złotych – wynika z projektu.

Jakie rekompensaty dla gospodarstw domowych?

W ocenie skutków regulacji dołączonej do projektu mowa o rekompensatach w wysokości do 34 do 306 złotych. Przy jakim zużyciu energii można liczyć na najwyższe dopłaty?

- gospodarstwo domowe, które zużyje od 63 kWh do 500 kWh energii, otrzyma 34,08 zł
- rodzina zużywająca od 500 kWh do 1200 kWh energii - 82,80 zł
- jeśli zużyje od 1200 kWh do 2800 kWh energii - 190,86 zł
- rodzina zużywające powyżej 2800 kWh otrzyma 306,75 zł wsparcia

Zobacz także

Kto może liczyć na dopłaty?

Rekompensaty będą przysługiwać jedynie tym osobom, których dochód nie przekracza pierwszego progu podatkowego.

Zobacz także

W celu wyeliminowania sytuacji, w której dofinansowanie otrzymają zamożni odbiorcy końcowi, rekompensata nie będzie przysługiwała odbiorcy końcowemu, którego dochód w 2019 roku przekroczył kwotę 85 528 zł" - podkreślono w uzasadnieniu

Ile pieniędzy z budżetu państwa pójdzie na dopłaty? Resort aktywów państwowych szacuje, że maksymalne koszty rekompensat za wzrost cen prądu w 2020 roku wyniosą ponad 2,4 mld zł, a rekompensaty będą przysługiwały 15,1 mln gospodarstw domowych.

Zobacz także

Jak dostać rekompensatę?

Warunkiem otrzymania dopłaty, poza spełnieniem kryterium dochodowego, będzie złożenie deklaracji. Beneficjent zaznacza w niej, że nie przekroczył pierwszego progu podatkowego i miał podpisaną umowę sprzedaży energii elektrycznej. Dodatkowym kryterium będzie poziom zużycia energii elektrycznej w roku 2020. Będzie ono musiało przekroczyć 63 kWh.

Deklaracje będzie można złożyć od momentu wejścia w życie ustawy do 31 grudnia 2020 roku.

Dokument można przekazać przedsiębiorstwom  odpowiedzialnym za dostawę prądu w kilku formach. Po pierwsze będzie można złożyć je w punktach obsługi firm, z którymi odbiorcy mają zawarte umowy sprzedaży prądu, bądź wysłać pocztą. Będzie je można też przesłać pocztą elektroniczną. Wiadomość będzie musiała być jednak podpisana kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym. Deklaracje można będzie również przekazać za pomocą systemu teleinformatycznego służącego do komunikacji pomiędzy klientem a przedsiębiorstwem obrotu.

Zobacz także

Pierwsze rekompensaty będą wypłacone w 2021 roku. Nie będzie to jednak przelew na konto lecz pomniejszenie kwot bieżących faktur za prąd.

RadioZET.pl/PAP