Zamknij

Rekompensaty za podwyżki prądu jednak będą? Deklaracja Sasina

18.05.2021 12:54
Jacek Sasin
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Rachunki za energię elektryczną w 2021 roku znacznie wzrosły. Po części to efekt wprowadzonej opłaty mocowej, po części zaś następstwo wzrostu opłat za emisję CO2 i konieczności uwzględnienia ich w cenach energii sprzedawanej przez elektrownie węglowe. Powraca pomysł na rekompensaty za podwyżki, z którego rząd już raz się wycofał.

Transformacja energetyczna staje się coraz pilniejsza. Nie tylko ze względu na konieczność przejścia na zeroemisyjne źródła energii, lecz także na konkretne koszty, jakie w związku z postawieniem na elektrownie węglowe zaczynają odczuwać w rachunkach wszyscy Polacy.

Spodziewając się podwyżek cen energii elektrycznej, rząd zapowiedział wprowadzenie rekompensat. Miały one zapewnić,  by osoby o najniższych dochodach, których wzrost rachunków dotknie najbardziej, nie stały się ekonomicznymi ofiarami polityki energetycznej. Z obietnicy się wycofano, Jacek Sasin zdradził jednak, że w czerwcu 2021 roku Ministerstwo Klimatu zaprezentuje nowy pomysł na wynagrodzenie Polakom podwyżek cen prądu.

Rekompensaty za podwyżki cen prądu. Projekt ustawy w czerwcu 2021

Resort klimatu pracuje nad przepisami, które mają zagwarantować udzielenie wsparcia osobom, które realnie odczuły mocno podwyżki cen energii. Szczegóły planowanego rozwiązania nie zostały podane, można jednak się spodziewać, że podstawą będą kryteria dochodowe.

Jacek Sasin zdradził, że nowe prawo powstaje w Ministerstwie Klimatu, które przejęło kompetencje w tej sprawie od resortu aktywów państwowych.

Według mojej wiedzy ministerstwo klimatu w czerwcu ma zaprezentować konkretne rozwiązania, które przełożą się na ustawowe gwarancje rekompensat dla wszystkich, którzy ich potrzebują.

Jacek Sasin

Sasin dodał, że rekompensaty dla klientów indywidualnych to nie jedyne rozwiązanie, które ma chronić Polaków przed wysokimi cenami. Inne podejście ma realizować powołana w kwietniu 2021 Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego.

Celem NABE ma być wypracowanie mechanizmów dopłat do produkcji energii elektrycznej, tak by w rezultacie ceny dla odbiorców końcowych nie były „zbyt wysokie”. W praktyce ma to więc oznaczać dotowanie ze środków budżetowych działania elektrowni, a potencjalnie także i kopalni. Tańszy węgiel oznaczać będzie w polskich realiach tańszą energię.

Jacek Sasin wskazał, że „bez powołania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), rachunki za prąd rosłyby lawinowo”.

RadioZET.plPAP