Zamknij

Wraca temat dopłat do prądu. Sasin: projekt jest gotowy

03.06.2020 12:58
Rekompensaty za drogi prąd. Kto może liczyć na dopłatę? Od kiedy?
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Jacek Sasin w rozmowie z Radiem ZET zapewnił, że rząd nie wycofa się z dopłat do drogiego prądu nawet w dobie pandemii. Jak wskazał, projekt jest już gotowy.  

Pandemia koronawirusa zmieniła rządowe priorytety. Przygotowany jeszcze przed kryzysem projekt ustawy zakładającej dopłaty do prądu trafił do rządowej zamrażarki. Jacek Sasin w rozmowie z Beatą Lubecką w programie Gość Radia ZET mówił o jego dalszych losach.

- Projekt ustawy o dopłatach do prądu jest przygotowany, w żadnym wypadku się z niego nie wycofujemy - zapewnił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Dopłaty do prądu. Zmiany odłożone na później?

Jacek Sasin podkreślił, że projekt zakładający dopłaty do prądu jest już gotowy. Został złożony do Stałego Komitetu Rady Ministrów i tam też utknął przez epidemię koronawirusa.

Ten projekt jest, można go procedować. Jego gospodarzem dzisiaj jest Ministerstwo Klimatu 

– zapewnił Jacek Sasin

- Filozofią tego projektu jest zwrot czy uzyskanie rekompensaty po roku, w którym trzeba zapłacić nieco więcej. Oznacza to, że jest czas na to, żeby ten projekt przyjąć – mówił Sasin.

Zobacz także

Dodał też, że politycy zajmą się projektem na tyle wcześnie "żeby mógł być skutecznie zrealizowany, zgodnie z zapisami, jakie zostały w nim zawarte".

Kto może liczyć na dopłatę do prądu?

Zgodnie z pierwotnymi założeniami, część pieniędzy przeznaczonych na rachunki za droższy prąd ma wrócić do gospodarstw domowych, na co z budżetu państwa rządzący zamierzają przeznaczyć 2,4 mld złotych.

Takie wsparcie miałoby przysługiwać jedynie tym osobom, których zarobki mieszczą się w pierwszym progu podatkowym tj. nie zarabiają więcej niż około 7000 złotych brutto. Stawki rekompensat byłyby zależne m.in. od zużycia energii. Taka rządowa dopłata miałaby być „wypłacona” w postaci niższych rachunków za prąd w 2021 roku.

Posłuchaj podcastu

RadioZET.pl/PAP