Zamknij

Rekompensaty dla przedsiębiorców. Rzecznik rządu: pieniądze są zagwarantowane

28.09.2021 18:23
Stan wyjątkowy i rekompensaty dla przedsiębiorców
fot. PAP/Mateusz Marek

Przedsiębiorcy, którzy w związku ze stanem wyjątkowym przy granicy z Białorusią, nie mogą pracować, będą mogli liczyć na rekompensaty – zapewnił rzecznik rządu Piotr Müller.

Stan wyjątkowy na Podlasiu i Lubelszczyźnie został wprowadzony 2 września 2021 roku w związku z napiętą sytuacją przy granicy białoruskiej. Rząd w obawie przed wzrostem skali nielegalnej migracji objął obostrzeniami 183 miejscowości.

Przedsiębiorcy przy granicy z Białorusią, w szczególności ci związani z turystyką, muszą liczyć się ze spadkiem dochodów. Rząd obiecał jednak, że wynagrodzi im straty.

Rekompensaty dla przedsiębiorców w związku ze stanem wyjątkowym

- Środki na świadczenia dla przedsiębiorców z tytułu odszkodowań za stan wyjątkowy w pasie granicznym z Białorusią są zabezpieczone w budżecie państwa – wynika z wypowiedzi rzecznika rządu Piotra Müllera.

W połowie miesiąca pisaliśmy o ustawie wprowadzającej rekompensaty dla firm ulokowanych przy białoruskiej granicy. Posłowie apelowali, by rekompensaty za straty sięgały do 80, a nawet 100 proc. przychodów, jednak ostatecznie przedsiębiorcy mieliby otrzymać rekompensatę w wysokości 65 proc. udokumentowanego przychodu uzyskiwanego w ostatnich trzech miesiącach poprzedzających wprowadzenie stanu wyjątkowego.

- Ustawa, która właśnie wróciła z Senatu do Sejmu i która będzie procedowana na tym posiedzeniu Sejmu, przewiduje, że również w przypadku przedłużenia stanu wyjątkowego te świadczenia będą wypłacane, a w budżecie państwa są środki, aby zabezpieczyć wypłatę tych świadczeń – powiedział podczas konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.

Pieniądze nie trafią do firm z automatu. Rekompensaty będą wypłacane na wniosek przedsiębiorców przez wojewodów.

RadioZET.pl/PAP, Marek Siudaj