Zamknij

Będą rekompensaty dla hodowców stratnych przez ochronę zwierząt

05.10.2020 15:28
rolnicy protestujący przeciwko piątce dla zwierząt
fot. Karol Makurat/REPORTER

Rekompensaty dla hodowców priorytetem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy. Rząd zapowiedział, że zamierza wypłacić odszkodowania dla hodowców, którzy wskutek objęcia zwierząt większą ochroną poniosą straty lub będą musieli zamknąć działalność.

Piątka dla zwierząt wywołała wśród rolników i hodowców ogromne emocje. Przedstawiciele wsi mówili wręcz o zdradzie, jakiej dopuścił się rząd PiS, wprowadzając przepisy zabraniające hodowania zwierząt na futra czy nakazujące zapewnienie lepszych warunków zwierzętom gospodarskim.

Ustawa o ochronie zwierząt przyczyniła się także do kryzysu w obozie rządzącym: część posłów, mimo wprowadzonej dyscypliny, głosowana przeciwko rozwiązaniom promowanym przez Jarosława Kaczyńskiego. Nowelizacją zajmuje się obecnie Senat, który zapowiedział już zaproponowanie licznych poprawek.

Rekompensaty za piątkę dla zwierząt. Priorytet nowego ministra

Jednym z pierwszych zadań nowego ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy będzie wynegocjowanie dla hodowców, którzy stracą w wyniku wprowadzenia większej ochrony zwierzą. Szczegóły nie są jeszcze znane, wicerzecznik PiS Radosław Fogiel zdradził tylko, że mają być one adekwatne do przewidywanych strat.

Zobacz także

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt uchwalona przez Sejm wprowadziła zakaz hodowli zwierząt na futra oraz ograniczyła możliwość prowadzenia uboju rytualnego. Fermy zwierząt futerkowych będą więc musiały być zamknięte, a popyt na mięso sprzedawane za granicę znacznie zmaleje. W przyjętej noweli nie przewidziano jednak rekompensat za uniemożliwienie prowadzenia dotychczasowej działalności gospodarczej lub jej ograniczenie.

Zobacz także

Spowodowało to liczne protesty, głos sprzeciwu pojawił się nawet w Pałacu Prezydenckim. Andrzej Duda stwierdził bowiem, że rozważając podpisanie ustawy będzie kierował się „dobrem polskiego rolnictwa”. Nowe prawo ma bowiem rodzić „poważne” skutki gospodarcze i polityczne.

Zobacz także

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych ma zacząć obowiązywać w 12 miesięcy od wejścia znowelizowanego prawa w życie. Projektem zajmuje się obecnie Senat, który wprowadza własne poprawki mające między innymi przyznać rekompensaty dla hodowców. Propozycjami zajmie się Sejm, a następnie prawo w ostatecznej formie zostanie przedstawione prezydentowi do podpisania.

Zagłosuj

Czy piątka dla zwierząt jest potrzebna?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/PAP