Zamknij

Ukraińcy zarabiają na nieudolności polskich urzędów

21.08.2019 08:52
Rekompensaty dla cudzoziemców za nieudolność urzędników
fot. Shutterstock/sirtravelalot (ilustracyjne)

Czasochłonne procedury uniemożliwiają im pracę w Polsce i odcinają od źródła dochodu. Firmy kierują więc sprawę do sądów, a cudzoziemcy zyskują na rekompensatach.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

Taki proceder opisuje „Rzeczpospolita”. Jak czytamy w dzienniku, Sądy przyznały cudzoziemcom już 196 tys. zł rekompensat za przewlekłość w działaniu urzędów. To nie koniec pozwów. Zgodnie z raportem Najwyższej Izby Kontroli w sądach administracyjnych na rozpatrzenie czekają kolejne 183 skargi przeciw urzędom wojewódzkim.

Zobacz także

Jak podaje dziennik, od stycznia do listopada zeszłego roku sądy administracyjne wydały przeszło 100 wyroków i przyznały rekompensaty za bezczynność wojewodów lub za przewlekłe prowadzenie postępowań o zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.

W niektórych urzędach trzeba czekać ponad 12 miesięcy na rozpatrzenie sprawy. Przez przedłużające się procedury cudzoziemcy często tracą możliwość pracy w Polsce i źródło dochodu – komentuje Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan dla „Rzeczpospolitej”.

Zobacz także

Zgodnie z danymi GUS w 2018 roku wydano 328,8 tys. zezwoleń na pracę. Zezwolenia na pracę cudzoziemców wydawane są najczęściej dla obywateli Ukrainy.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita