Zamknij

Rekompensaty dla OPP. Potrzebujący stracą na Polskim Ładzie

21.01.2022 16:13
Wyrównania dla OPP
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Mniej pieniędzy w samorządach wspierających fundacje i mniej środków z 1 proc. PIT. 2023 rok zapowiadał się fatalnie dla organizacji charytatywnych. Rząd postanowił jednak naprawić błędy Polskiego Ładu.

Polski Ład to gruntownej zmiany. Z obietnicy „historycznej obniżki podatków” wyszła „możliwość rozliczenia na zasadach sprzed 2022 roku”, które dla wielu okazują się korzystniejsze.

Na Polskim Ładzie miały też stracić organizacje pożytku publicznego, które utrzymują się z dotacji samorządowych i 1 proc. podatku. Wyższa kwota wolna to cios dla lokalnych budżetów, a co za tym idzie, mniej pieniędzy dla podopiecznych licznych fundacji. W jaki sposób rząd chce „odkręcić” niekorzystne dla najbardziej potrzebujących przepisy?

Będą pieniądze dla potrzebujących. Rząd dorzuci się do 1 proc. PIT

W ostatnim czasie informowaliśmy o stratach, jakie na Polskim Ładzie mieliby ponieść samorządowcy, a także pracownicy i podopieczni fundacji i organizacji charytatywnych. Tego typu podmiotu są finansowo zależne od samorządów i podatników, którzy wpłacają na ich rzecz 1 proc. PIT.

Samorządy na zmianach wprowadzonych przez Polski Ład (w tym m.in. wyższej kwocie wolnej od podatku), miałyby łącznie stracić 15,4 mld zł. Zgodnie z wyliczeniami Unii Metropolii Polskich, takie zmiany oznaczają ubytek w budżetach organizacji pozarządowych nieco ponad 800 milionów złotych. Zwolnienie ponad miliona osób z najniższą krajową z PIT także przełożyłoby się na stan konta fundacji charytatywnych (podatnicy nie będą mieli z czego odprowadzić 1 proc. PIT dla potrzebujących).

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej 21 stycznia 2022 rok zapowiedział jednak zmiany, które mają doprowadzić do tego, że potrzebujący nie będą stratni na tej reformie.

Szef rządu zapewnił, że rząd nie przymyka oczu na potknięcia w Polskim Ładzie, jednocześnie informując, że zażądał od resortu finansów szybkiego wprowadzenia różnych korekt. "Zażądałem od MF różnych korekt, które będą z korzyścią dla podatnika" - oświadczył szef rządu.

Co zaproponował rząd? Organizacje w 2023 roku zapewne odnotują mniejsze wpływy z PIT. Wówczas powinny przeliczyć tegoroczną wysokość wpłat z 1 proc. podatku, porównać ją z tą z 2023 roku, a rząd ma wypłacić im różnicę (jeśli wpływy będą niższe).

KPRM dodało, że od 2023 roku - za rok podatkowy 2022 i kolejne - suma korzyści z 1 proc. nie będzie niższa za 2021 r.

RadioZET.pl