Zamknij

Praca w szkodliwych warunkach. ZUS nie zawsze wypłaci rekompensatę

04.10.2019 14:42
Rekompensata za pracę w szkodliwych warunkach. Kiedy jest możliwa?
fot. Shutterstock/Piotr Latacha (ilustracyjne)

Pracowałeś przy monitorze kineskopowym? ZUS może wypłacić rekompensatę za pracę w szkodliwych warunkach. Czy stanie się tak w każdym przypadku?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

Rekompensaty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za pracę przy monitorach kineskopowych są możliwe. Sąd najwyższy orzekł tak w przypadku kobiety, która przez lata pracowała „przy migoczącym” ekranie, bo uznał, że to były warunki szkodliwe. Czy to oznacza, że urząd z automatu wypłaci pracownikom rekompensaty?

Zobacz także

Urząd broni się i stwierdza, że wyrok Sądu Najwyższego dotyczył konkretnej sprawy. Jak wyjaśnia rzecznik ZUS-u Wojciech Andrusiewicz, o tym, czy kto pracował w szkodliwych, czy szczególnych warunkach, decyduje pracodawca, wystawiając zaświadczenie.

To zaświadczenie musi być uwzględnione przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Lista prac wykonywanych w szczególnych warunkach, których wykonywanie uprawnia do rekompensaty, jest zamknięta.

– mówi Andrusiewicz dla Radia ZET

Mowa o liście dołączonej do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. To zamknięty katalog prac między innymi w górnictwie, budownictwie, leśnictwie czy służbie zdrowia.

Zobacz także

Zgodnie z definicją ZUS za pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach uważa się pracowników zatrudnionych przy pracach o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości lub wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia.
Jeśli pracownik przepracował przynajmniej 15 lat w szkodliwych warunkach, może starać się o wyższe świadczenie emerytalne. Chodzi o osoby urodzone po 1948 roku, które przed 2009 rokiem wypracowały co najmniej 15 lat stażu w szczególnych warunkach bez przerw urlopowych.

Zobacz także

Jak informuje ZUS, do 15-letniego okresu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymaganego do ustalenia rekompensaty zostaną zaliczone okresy, w których zatrudnienie było wykonywane w ramach stosunku pracy lub stosunku służby. Nie mogą więc być do niego zaliczone okresy wykonywania takiej pracy w ramach działalności pozarolniczej, umowy zlecenia, umowy o dzieło czy innej umowy cywilnoprawnej (z wyjątkiem osób wykonujących działalność twórczą lub artystyczną).

RadioZET.pl