Zamknij

Rekompensata dla TVP i Polskiego Radia. Ponad 4 mld zł w ciągu 3 lat

14.02.2020 09:54
Rekompensata dla TVP i Polskiego Radia. Ponad 4 mld zł w ciągu trzech lat
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Prawie 4,2 miliarda złotych - tyle, razem z najnowszą dotacją, otrzymały w ciągu ostatnich czterech media publiczne w ramach rekompensaty za straty abonamentowe. O przyznaniu kolejnej transzy państwowych pieniędzy zadecydował Sejm.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

TVP i Polskie Radio mogą liczyć na hojność partii rządzącej. W czwartek Sejm odrzucił wniosek Senatu o odrzucenie noweli ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej. 

Zakładała ona rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł dla Telewizji Publicznej i Polskiego Radia, w związku z utraconymi przychodami z opłaty abonamentowej. 

Zobacz także

Za odrzuceniem uchwały Senatu było 232 posłów, przeciwko było 220 posłów, nikt nie wstrzymał się od głosu. Przed głosowaniem doszło do incydentu z udziałem posłanki PiS-u Joanny Lichockiej, która przedstawiła sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Po zakończeniu jej wystąpienia pokazała środkowy palec w stronę polityków opozycji. Lichocka tłumaczyła swoje zachowanie "odgarnianiem włosów". 

Gigantyczna dotacja dla mediów publicznych

Teraz ustawa o rekompensacie dla TVP i Polskiego Radia trafi na biurko prezydenta. Andrzej Duda nie miał wątpliwości w przypadku dwóch podobnych ustaw, które były rządową kroplówką dla mediów publicznych.

Pierwsza rekompensata została wypłacona w gotówce w 2017 roku i opiewała na kwotę 980 mln zł. Kolejna w formie obligacji trafiła do mediów publicznych rok później, ale w znacznie wyższej kwocie - 1,26 mld zł. 

Jeśli prezydent Duda podpisze najnowsza nowelizację ustawy, która przyznaje mediom publicznym dodatkowe 1,95 mld zł, to w sumie kwota rekompensat dla TVP i Polskiego Radia w ciągu ostatnich trzech lat wyniesie aż 4,19 mld zł.

Zobacz także

Różnice w dofinansowaniach były tłumaczone sposobem wyliczenia abonentów, którzy nie wnoszą regularnych opłat za korzystanie z odbiorników telewizyjnych i radiowych oraz ci, którzy w ogóle nie zarejestrowali się jako widzowie oraz słuchacze.    

"Pomimo tego, że według danych GUS (Główny Urząd Statystyczny - przyp. red.) 96,4 proc. gospodarstw domowych posiada odbiornik TV, ponad połowa polskich gospodarstw nie zarejestrowała odbiornika telewizyjnego lub radiowego, a wśród samych zarejestrowanych większość stanowią zwolnieni z opłaty" - napisano w uzasadnieniu ustawy, która czeka na podpis prezydenta.

TVP nie poradzi sobie bez dotacji?

Na rekompensatach w 80-90 proc. korzysta TVP kierowana przez Jacka Kurskiego, byłego posła PiS i Solidarnej Polski. 

Zobacz także

Rekompensatę posłowie PiS argumentowali koniecznością zapewnienia finansowania dla TVP i Polskiego Radia, aby mogły dalej realizować misję publiczną. W ocenie opozycji i krytyków mediów publicznych, te pieniądze zostaną wykorzystane przez m.in. prezesa Kurskiego do propagandy na rzecz partii rządzącej.

W 2018 roku TVP zanotowała wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł. Głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu RTV. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. Zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.

Ile zarabia się w TVP? Dyrektorzy i ich zastępcy mieli pensje średnio po 21,8 tys. zł miesięcznie brutto, doradcy zarządu - 20,8 tys. zł, dziennikarze motywacyjni - 7,5 tys. zł, a ci honoraryjni - 12,2 tys. zł. Natomiast członkowie zarządu - Jacek Kurski i Maciej Stanecki - zainkasowali łącznie 811,8 tys. zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/Business Insider Polska/Wirtualnemedia.pl