Zamknij

Polacy nie noszą rękawiczek w sklepach. Co na to przepisy?

09.11.2020 13:39
Czy rękawiczki w sklepach są obowiązkowe
fot. Shutterstock/Coolpicture (ilustracyjne)

Rękawiczki w sklepach, w świetle prawa, są obowiązkowe.  88,3 procent badanych przyznało jednak, że nie nosi ich podczas zakupów.

Rękawiczki w sklepach nosi jedynie 10 procent badanych – wynika za UCE Research wykonanego w ostatnich dwóch miesiącach pandemii koronawirusa dla Hiper-Com Poland i Grupy AdRetail.

Co o obowiązku noszenia jednorazowych rękawiczek w sklepach mówią przepisy?

Większość Polaków nie nosi rękawiczek w sklepach

88,3 procent badanych przyznaje, że nie robi zakupów w jednorazowych rękawiczkach. 45 procent ankietowanych w tej grupie wskazało, że nie obawia się zakażenia, 13 procent twierdziło zaś, że noszenia rękawiczek nie jest ich obowiązkiem. Część osób zwróciła też uwagę na to, że niektóre sklepy nie udostępniają klientom rękawiczek.

Zobacz także

O obowiązku noszenia rękawiczek jednorazowych w obiektach handlowych mówi Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Zgodnie z §7 rozporządzenia antycovidowego, w sklepach do odwołania należy nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować płyny do dezynfekcji rąk. W rozporządzeniu mowa też o jednym wyjątku.

Zobacz także

„Obowiązek nie dotyczy osób, które nie mogą zakładać lub zdejmować rękawiczek z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub osoby mającej trudności z samodzielnym założeniem lub zdjęciem rękawiczek. Okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane.”

Taka skonstruowane przepisy umożliwiają de facto nienoszenie rękawiczek w sklepach. Nic więc dziwnego, że zaledwie 10 proc. badanych deklaruje noszenie rękawiczek podczas zakupów.

RadioZET.pl/Wiadomościhandlowe.pl