Zamknij

Kara za niezarejestrowanie samochodu. Jest projekt zmian

03.12.2019 10:46
Rejestracja samochodu 2020. Nawet 1000 złotych kary. Jest rozporządzenie ministra infrastruktury
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Nawet 1000 złotych - tyle może grozić kary kierowcom, którzy będą zwlekać z rejestracją pojazdu. Proponowany przez resort infrastruktury przepis dotyczy samochód sprowadzonych z zagranicy, jak i już zarejestrowanych w Polsce.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Ministerstwo Infrastruktury opracowało nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. 

Zakłada ona, że od początku 2020 roku każdy, kto w ciągu 30 dni nie zawiadomi starosty o sprzedaży lub kupnie pojazdu zarejestrowanego w Polsce, zapłaci karę w wysokości od 200 do nawet 1000 złotych.

Zobacz także

Ten sam obowiązek dotyczy pojazdów przywiezionych do Polski. Ewentualne kary mają nakładać starości w ramach decyzji administracyjnych. 

Co więcej - obowiązek dotyczy wszystkich pojazdów - nawet uszkodzonych, których naprawa potrwa dłużej niż wskazane 30 dni. Celem przepisów jest uporządkowanie procedury przerejestrowania pojazdów. 

Zobacz także

Do tej pory na zgłoszenie czy przerejestrowanie auta właściciele samochodów również mieli 30 dni. Ponadto kodeks wykroczeń przewidywał karę nawet do wysokości do 3 tysięcy złotych. Kierowcy jednak ignorowali do tej pory te przepisy.

Z kolei "Auto Świat" wskazało, że resort infrastruktury chce, aby importer wpisywał do dokumentu własności (umowa lub faktura) datę sprowadzenia samochodu do Polski lub dołączał ten fakt do umowy/faktury stosowne oświadczenie. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Auto Świat