Zamknij

Rząd uruchamia elektroniczną bazę złodziei

31.10.2019 10:23
Rejestr złodziei od 1 listopada. Nowelizacja kodeksu wykroczeń
fot. Shutterstock/Nomad_Soul

Dzięki rejestrowi trudno będzie ukryć kryminalną przeszłość. Rząd walczy z plagą „drobnych” kradzieży i wprowadza rejestr złodziei. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Elektroniczny rejestr sprawców wykroczeń ma umożliwić skuteczne karanie złodziei. W nowym wykazie znajdą się informacje o sprawcach wykroczeń tj. kradzież, przywłaszczenie, paserstwo czy zniszczenie cudzej rzeczy. Resort sprawiedliwości uzasadniał, że choć tego rodzaju czyny odznaczają się dużą szkodliwością społeczną, w obecnym stanie prawnym ich sprawców, nawet jeśli zostaną schwytani, nie spotyka adekwatna kara, odstraszająca od ponownych kradzieży. Problem dotyczy choćby kradzieży sklepowych.

Chcemy poważnie traktować sprawy z pozoru drobniejsze, ale bardzo dolegliwe dla codziennego życia obywatela, związane z wykroczeniami.

– podkreślał Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Nowy rejestr ma służyć policji, prokuraturze i sądom. Wszystko po to, by złodzieje recydywiści popełniający drobne kradzieże w różnych miastach nie odpowiadali jedynie za pojedyncze wykroczenia, lecz za zsumowane przestępstwo kradzieży, czyli surowiej.

Zobacz także

Nowy rejestr ma pojawić się już 1 listopada. Problem jednak w tym, że nadal brakuje rozporządzenia z informacją o wytycznych – informuje „Rzeczpospolita”.

– Trwają ostatnie prace legislacyjne nad projektem, tak aby wszedł on w życie 1 listopada – zapewniało dziennik  Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zobacz także

Jak zauważa gazeta, z Rządowego Centrum Legislacji wynika co innego. Ostatni wpis, jaki pojawił się przy projekcie, to data 10 października. Wówczas miała się odbyć konferencja uzgodnieniowa. 

Problem w tym, że bez tego rozporządzenia rejestr nie ruszy. Ma go prowadzić komendant główny policji. Na jego utworzenie zarezerwowano 15 milionów złotych.

– informuje „Rzeczpospolita”.

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”