Zamknij

ZUS coraz częściej wysyła na rehabilitację leczniczą

22.10.2019 11:03
Rehabilitacja z ZUS. Kto może z niej skorzysta
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST NEWS

Rehabilitacja lecznicza oferowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych cieszy się coraz większą popularnością.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Takie leczenie przysługuje osobom zagrożonym niezdolnością do pracy, jest to rodzaj tak zwanej prewencji rentowej. Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz podsumował, że w pierwszym półroczu rehabilitację zakończyło blisko 40 tysięcy osób.

Ponad 90 tysięcy osób przeszło w 2018 roku rehabilitację leczniczą. To o ponad 17,5 tysięcy więcej rehabilitowanych niż w 2013 roku.

Andrusiewicz poinformował, że prawie 90 procent ubezpieczonych korzysta z rehabilitacji w trybie stacjonarnym, czyli przechodzi ją w jednym z ponad 90 sanatoriów z całego kraju, z którymi ZUS podpisał umowę na prowadzenie prewencji rentowej. 10 procent osób decyduje się na rehabilitację w trybie ambulatoryjnym, w okolicy miejsca zamieszkania.

Zobacz także

Większość ubezpieczonych odbywa rehabilitacje z powodu problemów z narządami ruchu, chorób układu krążenia czy układu oddechowego.
Andrusiewicz podkreślił, że systematycznie wzrasta skuteczność rehabilitacji leczniczej oferowanej przez ZUS, co oznacza, że coraz więcej osób wraca na rynek pracy. Tak jest w blisko 50 procent przypadków.

Zobacz także

Komu przysługuje rehabilitacja z ZUS?

Zakład zapewnia, że takie leczenie przysługuje każdemu ubezpieczonemu, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. ZUS ocenia jednocześnie szanse powrotu pracownika na rynek. Takie leczenie przysługuje także tym, którzy pobierają zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne albo rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.

Zobacz także

Jak złożyć wniosek o rehabilitację?

Wniosek o rehabilitację z ZUS (PR-4) należy pobrać ze strony internetowej ZUS i przedstawić lekarzowi, który wypełni wniosek. We wniosku powinny znaleźć się dane pacjenta, rozpoznanie medyczne i opinia lekarska.

 

Wniosek o rehabilitację z ZUS
fot. ZUS

Uzupełniony przez lekarza wniosek należy złożyć w dowolnej placówce ZUS. Zakład informuje, że lekarz może wystawić wniosek o rehabilitację w trakcie wystawiania zwolnienia elektronicznego (e-ZLA) na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takiego wniosku nie trzeba zanosić osobiście. Lekarz prześle go elektronicznie do ZUS. Ostatecznie decyzję o skierowaniu na rehabilitację wyda lekarz orzecznik ZUS.

Zobacz także

Jak wygląda rehabilitacja z ZUS?

Rehabilitacja trwa 24 dni, ale ordynator ośrodka rehabilitacyjnego może ją wydłużyć albo skrócić. Po zakończonym leczeniu ubezpieczony otrzyma kartę z informacją o przebiegu rehabilitacji i stanie zdrowia. Całkowity koszt leczenia, wyżywienia i zakwaterowania pokrywa ZUS. Zakład zwróci też koszty dojazdu najtańszym środkiem komunikacji publicznej z miejsca zamieszkania ubezpieczonego do zakładu.

RadioZET.pl/PAP