Zamknij

Regionalizacja płacy minimalnej. Różnice nawet kilkaset złotych

10.06.2021 22:26
Regionalizacja płacy minimalnej. Różnice nawet kilkaset złotych
fot. Marek BAZAK/East News

Regionalizacja płacy minimalnej to pomysł Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Rady Przedsiębiorców. Adam Abramowicz chce przekonać rząd, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia w Polsce różniła się w zależności od regionu.

Płaca minimalna w Polsce wynosi w 2021 roku 2800 zł brutto i jest o 200 zł brutto wyższa niż rok wcześniej. Gazeta.pl pisze, że gdyby pomysł Rzecznika MŚP wszedł w życie, wówczas pracownicy z Warszawy, Gdańska, Krakowa, Poznania, którzy pobierają minimalne wynagrodzenie, otrzymywaliby na konto nawet o kilkaset złotych więcej, niż osoby w podobnej sytuacji z Kłobucka, Lubaczowa, Szydłowca czy Drawska Pomorskiego.

Polski rząd nie wspominał o takim pomyśle, ale podobne rozwiązania działają m.in. w Chinach, Ameryce, Brazylii czy Meksyku.

Regionalizacja płacy minimalnej. Za i przeciw

Adam Abramowicz w wypowiedzi dla Gazeta.pl powiedział, że „płaca minimalna powinna rosnąć, ale w pewnym powiązaniu z ogólną sytuacją na rynku pracy. Przedstawimy rozwiązania, z których, mam nadzieję, rząd będzie mógł skorzystać.”

Z kolei Witold Michałek, ekspert Business Centre Club uważa, że - Obecnie stosunkowo silne zróżnicowanie regionalne jest dodatkowo utrwalane, a nie zmniejszane, właśnie przez utrzymywanie nadmiernie wysokiej, szkodliwej dla słabszych ekonomicznie regionów, ogólnokrajowej wysokości płacy minimalnej.

Fundacja Republikańska wymienia plusy i minusy regionalizacji płacy minimalnej.

W najbiedniejszych regionach niższa płaca minimalna, poprzez obniżenie kosztów zatrudnienia dla pracodawców, mogłaby przeciwdziałać bezrobociu lub wypychaniu pracowników do szarej strefy. Mogłaby pobudzić przedsiębiorczość, zwiększyć zainteresowanie inwestorów danym regionem czy zachęcić część firm do relokacji swoich zakładów tam, gdzie koszty pracy są niższe.

Fundacja Republikańska dla Gazeta.pl

Natomiast minusem wprowadzenia takiego rozwiązania może być chaos administracyjny, a także np. ryzyko wywołania poczucia niesprawiedliwości u mieszkańców biednych regionów oraz migracje. Jest to możliwe szczególnie wśród osób młodych, a to miałoby konsekwencje demograficzne.

Płaca minimalna. Ile mogłaby wynosić po regionalizacji?

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców uważa, że płaca minimalna powinna różnić się w zależności od powiatu i wynosić połowę średniego wynagrodzenia, które w nim występuje. Jak to się przekłada na liczby?

  • 3,5 – 3,7 tys. zł brutto – przeciętne miesięczne wynagrodzenie w 2019 roku w powiatach kępińskim, krotoszyńskim, zamojskim, kłobuckim i strzyżowskim
  • ponad 6 tys. zł brutto - przeciętne miesięczne wynagrodzenie w 2019 roku w Sopocie, Płocku, Gdańsku, Katowicach i Warszawie
  • ponad 8 tys. zł brutto - przeciętne miesięczne wynagrodzenie w 2019 roku w powiecie lubińskim i Jastrzębiu-Zdroju

Zgodnie z ostatnimi aktualnymi danymi (z 2019 roku) płaca minimalna mogłaby wynosić od 1,8 tys. zł do ok. 3-4 tys. zł w zależności od regionu.

RadioZET.pl