Zamknij

Regionalizacja obostrzeń. Semeniuk: rząd jest przygotowany, będą wytyczne

27.09.2021 09:10
Olga Semeniuk o obostrzeniach
fot. Pawel Wodzynski/East News

Obostrzenia są realnym scenariuszem, ale ogólnopolski lockdown nam nie grozi. Zdaniem wiceminister rozwoju Olgi Semeniuk, rząd jest przygotowany na czwartą falę pandemii.

Lockdown w wiosennym wydaniu już nam nie grozi, ale przedsiębiorcy obawiają się obostrzeń. Branża gastronomiczna i hotelarska już zaapelowała do rządu o wytyczne na kolejne tygodnie.

Rząd mówi jasno: w razie wzrostu liczby zachorowań, będą regionalne obostrzenia. Przedsiębiorcy, szczególnie ci z najmniej wyszczepionych powiatów, obawiają się zamknięcia biznesów z dnia na dzień.

Regionalizacja obostrzeń. „Trwają konsultacje z branżami”

Obostrzenia powrócą, jeśli dzienna liczba zakażeń przekroczy 1000 przypadków – deklaruje rząd. Dane z ostatniej doby wskazują na 643 nowych zakażeń, z kolei w piątek 24 września 2021 roku odnotowano 813 przypadków.

O tym, gdzie zostaną wprowadzone obostrzenia – poza liczbą zakażeń – zdecyduje liczba zaszczepionych, co w rozmowie z Polskim Radiem potwierdziła Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii. Biorąc pod uwagę te zmienne,  jako pierwsi na nowe restrykcje powinni szykować się przedsiębiorcy z Podlasia, Podkarpacia i Lubelszczyzny.

- Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest przygotowane na regionalizację obostrzeń w razie wzrostu zachorowań w czwartej fali pandemii - zapewniła Olga Semeniuk.

Jeśli chodzi o czwartą falę, to jesteśmy gotowi na model regionalizacji, który wydaje się najbardziej preferencyjny, ale jest uzależniony od liczby zakażeń na daną liczbę mieszkańców w regionach. Jeżeli zostanie on wprowadzony przez Radę Medyczną i Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, to protokoły bezpieczeństwa mamy zaktualizowane i gotowe do wdrożenia 

Olga Semeniuk

Przedsiębiorcy nie mają więc pewności, jakich obostrzeń się spodziewać i w niepewnych warunkach odrabiają pandemiczne straty. Branża gastronomiczna i hotelarska już zaapelowała do rządu o ustalenie jasnych wytycznych na kolejne tygodnie.

Jak mówiła Olga Semeniuk, resort prowadzi konsultacje z branżami i lada dzień oczekiwane wytyczne ujrzą światło dzienne.

RadioZET.pl/Polskie Radio/PAP