Zamknij

System podatkowy do zmian. Premier zapowiedział reformę

29.04.2021 06:46
Reforma systemu podatkowego. Jakie zmiany wprowadzi Nowy Polski Ład
fot. Mateusz Jagielski/East News

Premier Mateusz Morawiecki nazwał polski system podatkowy niesprawiedliwym i zapowiedział gruntowną reformę. Zmiany mają zostać wprowadzone wraz z Nowym Polskim Ładem. Nowości konsultowane są właśnie w ramach obozu rządzącego.

Nowy Polski Ład ma zostać zaprezentowany 14 maja 2021 roku. Ta data nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona, ale pojawiają się przecieki, które mówią, że rząd chce, aby publikacja dokumentu kojarzyła się z odmrożeniem gospodarki.

Nowy flagowy projekt Prawa i Sprawiedliwości ma przebudować gruntownie system podatkowy w Polsce. Do tej pory spekulowano, że spowoduje zwiększenie kwoty wolnej od podatku przynajmniej dla części Polaków, przy czym pojawiający się początkowo limit 30 tys. zł został opisany przez ministra finansów jako nierealny.

Premier Mateusz Morawiecki o Nowym Polskim Ładzie

Premier pytany w Polsat News o Nowy Polski Ład powiedział, że projekt zakłada „reformę systemu podatkowego, środki na polską młodzież, na rozwój rolników”. Dodał również, że kwestie zmian podatkowych są jeszcze konsultowane w rządzie.

Jeśli porównamy się do systemów zachodnioeuropejskich, to widać, że polski system podatkowy jest niesprawiedliwy, jest regresywny. Ci, którzy relatywnie więcej zarabiają, płacą procentowo niższy podatek od tych, którzy zarabiają mniej

Mateusz Morawiecki, Premier RP

Premier zdradził także w trakcie rozmowy w Polsat News, że Nowy Polski Ład zakłada dodatkowe środki dla tych, którzy zostali najbardziej poturbowani przez pandemię.

Reforma systemu podatkowego

Mateusz Morawiecki przyznał, że trwają rozmowy w sprawie Nowego Ładu, ale nie chciał jeszcze zdradzać szczegółów. Kwestie podatkowe podlegają teraz konsultacji wewnątrz obozu rządzącego. Podejmowana jest m.in. kwestia kwoty wolnej od podatku.

Nowy Polski Ład ma opierać się na kilku głównych obszarach: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.

RadioZET.pl/PAP/PolsatNews