Zamknij

Rzecznik MSP chwali Morawieckiego za reformę składek ZUS. „Przejdzie Pan do historii”

12.09.2019 15:01
Rzecznik MSP chwali Morawieckiego za reformę ZUS
fot. Shutterstock/Kamila Koziol

- Jeśli skutecznie przeprowadzi Pan reformę, przejdzie Pan do historii jako premier, który usunął najbardziej szkodliwą barierę w działalności polskich przedsiębiorców - napisał w liście otwartym Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Mowa o reformie poboru składek na ubezpieczenia społeczne, której przeprowadzenie zapowiedział ostatnio premier Mateusz Morawiecki. Chodzi o odejście od płacenia składek w formie ryczałtu. Zgodne z programem PiS, wysokość składki ZUS będzie uzależniona od dochodu. Taka zmiana odciąży małe firmy. Inne podmioty będą płaciły składki bez zmian – w wysokości 60 procent szacowanego w danym roku przeciętego wynagrodzenia.

Rzecznik MSP wskazuje w liście do premiera, że ryczałtowe składki ZUS to jedne z najbardziej szkodliwych barier w działalności polskich przedsiębiorców, a on sam wielokrotnie postulował o wprowadzenie zmian w tym zakresie.

Abramowicz przypomniał też o swoim poprzednim liście do premiera, w którym odniósł się do planowanej przez PiS podwyżki składek ZUS na 2020 rok. Jeszcze w czerwcu pisał o wadach ryczałtowego ZUS-u.

Zobacz także

Od chwili ogłoszenia podwyżki składki w 2020 roku na wielu mikroprzedsiębiorców padł blady strach. Już teraz ledwo wiążą koniec z końcem. Bez zmian w ubezpieczeniach społecznych dla przedsiębiorców nie będziemy mogli osiągnąć podobnych warunków, jakie mają przedsiębiorcy w krajach tzw. Starej Unii. Dopóki będzie istniał ryczałtowy ZUS, dopóty będzie on niszczył miejsca pracy w Polsce i stanowił barierę dla małego biznesu, z którego mogłyby wyrastać firmy średnie i duże” – pisał wówczas Abramowicz.

W najnowszym liście rzecznik MSP pochwalił premiera za szybką reakcję i przyznał, że problemy małych i średnich firm są dla niego ważne.

"Jestem pewny, że zapowiadana likwidacja ryczałtowego ZUS w obecnej formie i zastąpienie go systemem umożliwiającym każdemu zapłacenie składki – systemem, który obowiązuje obecnie we wszystkich państwach UE oprócz Polski – uda się i będzie początkiem nowego, historycznego otwarcia funkcjonowania sektora MŚP w naszym kraju" – podsumował Abramowicz.

RadioZET.pl