Zamknij

Raty kredytowe będą jeszcze wyższe. Analitycy: oprocentowanie mocno w górę

12.01.2022 16:43
raty kredytowe w górę
fot. Wojtek Laski/East News

Stopy procentowe wzrosły po raz czwarty od początku pandemii, co boleśnie odczuli kredytobiorcy ze zmiennym oprocentowaniem. A to nie koniec wydatków: zgodnie z prognozami raty będą jeszcze wyższe.

Rada Polityki Pieniężnej od października 2021 roku regularnie podnosi stopy procentowe. Stopa referencyjna, która jeszcze we wrześniu minionego roku wynosiła 0,1 proc., obecnie, po czterech podwyżkach stóp procentowych wynosi 2,25 proc.

A to nie koniec zacieśniania polityki pieniężnej na niekorzyść kredytobiorców. Zgodnie z prognozami bankowców, kolejne podwyżki sprawią, że główna stopa procentowa sięgnie 4 proc., co odbije się na wysokości rat kredytowych.

Raty jeszcze wyższe. Będą kolejne podwyżki stóp procentowych?

„Stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego sięgnie 4 proc. w połowie roku i nie wróci do poziomów sprzed pandemii”. Tak pesymistyczną dla kredytobiorców prognozę mają ekonomiści z banku Pekao.

Inflacja nie przestaje rosnąć i sięgnęła poziomu 8,6 proc. w grudniu 2021 roku, przez co zdaniem ekonomistów może dojść do kolejnej podwyżki stóp procentowych. Eksperci zaznaczyli, że kolejne decyzje Rady Polityki Pieniężnej będą zależeć od perspektyw inflacji i wzrostu gospodarczego, "a te w I połowie roku będą sprzyjać zacieśnieniu".

Kredytobiorcy mogą oczekiwać dalszych wzrostów cen kredytów. Jak komentują eksperci z HRE Investments, klienci banku jeszcze nigdy nie byli narażeni na tak nagłą zmianę wysokości zobowiązań kredytowych.

- Rosnący pod koniec 2021 roku koszt pieniądza w Polsce spowodował, że osoby posiadające złotowy kredyt mieszkaniowy albo mają już o jedną czwartą wyższą ratę, albo niebawem dostaną informację o takiej podwyżce. Jeszcze kilka kwartałów temu takie zmiany były spodziewane w horyzoncie 2-3 lat. W praktyce zaszły one w zaledwie 3 miesiące – komentują analitycy z HRE Investments.

Polski Instytut Ekonomiczny oszacował wzrost raty kredytowej w przypadku wzrostu stopy referencyjnej do 3,5 proc. Wówczas klient zapożyczony na 200 tys. zł, który ma obecnie do oddania 1226 zł miesięcznie, musiałby zapłacić 1420 zł każdego miesiąca. Jeśli prognoza ekonomistów z banku Pekao się sprawdzi, w połowie roku raty mogą wzrosnąć o kolejne kilkaset złotych.

RadioZET.pl/PIE/PAP/HRE Investments