Zamknij

Prawo podatkowe a tajemnica zawodowa. TK zbada nowe przepisy

04.09.2020 10:47
TK zbada ordynację podatkową
fot. Pcess609/shutterstock (ilustracyjne)

Polskie prawo podatkowe może stać w sprzeczności z przepisami dotyczącymi zachowania tajemnicy zawodowej? Trybunał Konstytucyjny na wniosek doradców podatkowych przyjrzy się ordynacji podatkowej.

Doradcy podatkowi podejrzewają, że przepisy podatkowe mogą być sprzeczne z przepisami dotyczącymi zachowania tajemnicy zawodowej. Chodzi o nowelizację ordynacji podatkowej, która weszła w życie 1 stycznia 2019 roku.

Nowela ta wprowadziła nowy obowiązek dla firm: raportowanie schematów podatkowych. W dużym uproszczeniu, chodzi o informowanie organów skarbowych o stosowanych w firmie schematach podatkowych, czyli m.in. o optymalizacjach, na które wyczulona jest skarbówka.

Trybunał Konstytucyjny zbada ordynację podatkową

Krajowa Izba Doradców Podatkowych zgłosiła wniosek do Trybunały Konstytucyjnego w sprawie nowych przepisów. Wątpliwości doradców podatkowych budzi właśnie art.11a ordynacji, który mówi o raportowaniu schematów podatkowych.

Zobacz także

Zdaniem ekspertów, przekazywanie skarbówce informacji o schematach podatkowych może stać na bakier z przepisami o zachowaniu tajemnicy podatkowej.

- Przepisy o raportowaniu schematów podatkowych naruszają naszą tajemnicę zawodową, która jest fundamentem naszego zawodu. W naszym wniosku do Trybunału wykazaliśmy, że zmiany w ordynacji w zakresie raportowania schematów podatkowych są sprzeczne z Konstytucją RP – wyjaśnia prof. Adam Mariański, Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Zobacz także

KIDP przypomina, że obowiązujące od 2019 roku przepisy przewidują możliwość zwolnienia doradcy podatkowego z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej. Ustawodawca przewidział też szereg sytuacji, w których przekazanie informacji skarbówce nie będzie stanowiło naruszenia obowiązku zachowania chronionej przez prawo tajemnicy zawodowej.

Doradcy podatkowi uważają ponadto, że polskie przepisy są nieprecyzyjne i niejednoznaczne, co często budzi problemy interpretacyjne. Zarówno podatnicy, jak i sami doradcy podatkowi nie są pewni, które informacje stanowią schemat podatkowy i w konsekwencji – jakie dane należy przekazać skarbówce.

- Dla podatników i ich doradców przewidziano obowiązki nieproporcjonalne do celów wprowadzenia tych przepisów. Na dodatek napisano je w tak zawiły sposób, że powodują wiele wątpliwości interpretacyjnych. Najlepiej by było napisać je od nowa – bardziej przejrzyście i w taki sposób, by nie naruszały Konstytucji RP – tłumaczy prof. Adam Mariański.

RadioZET.pl/mat.pras