Zamknij

Raport o biedzie 2020. Półtora miliona Polaków żyje w nędzy

24.11.2020 15:00
Ubóstwo to problem tysięcy Polaków
fot. CameraCraft/shutterstock (ilustracyjne)

„Raport o Biedzie 2020” to zbiór statystyk i ludzkich historii opracowanych przez Szlachetną Paczkę. - Liczby dają do myślenia i są obrazem codzienności wielu milionów Polaków – przekonują autorzy raportu.

  • 1,6 mln ludzi w Polsce żyje za mniej niż 600 złotych miesięcznie
  • Więcej niż co trzeci Polak boryka się z problemami finansowymi
  • Tegoroczny „Raport o Biedzie” Szlachetnej Paczki wskazuje na problemy milionów Polaków, których problemy – nie tylko finansowe – pogłębiła pandemia koronawirusa.

Bez łazienki, ciepłej wody, z 10 złotymi w kieszeni. To codzienność tysięcy Polaków

Półtora miliona Polaków żyje w nędzy - w warunkach stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla psychoficzycznego rozwoju człowieka – wskazują autorzy raportu.

Twórcy opracowania piszą, że jeszcze przed nadejściem koronakryzysu, w 2019 roku ze skrajnym ubóstwem borykało się ponad półtora miliona Polaków. Granice skrajnego ubóstwa można przeliczyć na pieniądze. Takimi szacunkami zajmuje się Instytut Pracy i Spraw Socjalnych (IPiSS).

W 2019 r. granica skrajnego ubóstwa wyliczona przez IPSS wynosiła 614 zł na osobę miesięcznie w jednoosobowym gospodarstwie domowym i 1658 zł miesięcznie w przypadku czteroosobowej rodziny z dwójką dzieci poniżej czternastego roku życia. Autorzy raportu wskazują, że życie poniżej tego minimum „stanowi zagrożenie dla psychofizycznego rozwoju człowieka”.

Zobacz także

Z danych Szlachetnej Paczki wynika, że poniżej tego poziomu życie ponad 4 proc. naszego społeczeństwa. Znacznie więcej osób, będących pozornie w nieco lepszej sytuacji, z trudem utrzymuje się z miesiąca na miesiąc. Co czwarty Polak nie posiada żadnych oszczędności, zaś wśród tych, którzy je mają, jedynie co drugi byłby w stanie przeżyć dzięki nim dłużej niż miesiąc.

W tarapaty finansowe wpadają zarówno młodzi ludzie, jak i emeryci. Co trzeci ankietowany senior nie pobiera więcej niż 1800 złotych emerytury. Seniorzy mierzą się z jeszcze jednym problemem: samotnością. Co czwarty sąsiad wraca do pustego domu – w Polsce jest aż 5 mln gospodarstw jednoosobowych.

Problem ubóstwa odbija się także na dzieciach. 6 proc. małoletnich, czyli ponad 300 tysięcy dzieci, żyje w skrajnym ubóstwie.

Przez dwadzieścia lat w Szlachetnej Paczce widzieliśmy wiele. Przyzwyczailiśmy się – choć to może niezbyt eleganckie słowo. Sądziliśmy, że nic nas nie może zaskoczyć. I wtedy przyszedł rok 2020. Wszystko się zwielokrotniło 

Raport o Biedzie 2020

Liczby wskazane w raporcie robią wrażenie:

  • 39,4 proc. Polaków boryka się z problemami finansowymi.
  • Co szósta rodzina, która otrzymuje pomoc Szlachetnej Paczki, żyje bez dostępu do łazienki 
  • 6 proc. społeczeństwa nie ma bieżącej wody 
  • Średni dochód na osobę w rodzinach objętych wsparciem Szlachetnej Paczki to 12 zł na dzień. Wiele rodzin dysponuje niższymi kwotami

Zobacz także

Problemy finansowe Polaków pogłębiła pandemia koronawirusa. Ponad jedna dziesiąta badanych przyznała, że wskutek lockdownu straciła pracę lub przestała zarabiać osoba zamieszkująca z nimi w jednym gospodarstwie domowym. Koronakryzys pociągnął za sobą też inne problemy. Co trzeci badany zadeklarował, że w trakcie epidemii przełożono mu lub odwołano wizytę u lekarza specjalisty.

Szlachetna Paczka to ogólnopolski projekt społeczny organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna. Każdego roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia wolontariusze przygotowują paczki dla najbardziej potrzebujących rodzin.

„Raport o Biedzie 2020” dostępny jest poniżej:

RadioZET.pl/mat.pras