Zamknij

Raport PIP ws. pracy zdalnej. W trakcie home office zmarły już 3 osoby

19.03.2021 13:05
Lockdown. Śmierć z powodu pracy zdalnej. Już 3 osoby nie żyją
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Lockdown zmienił w wielu firmach tryb pracy ze stacjonarnej na zdalną. Dane Państwowej Inspekcji Pracy pokazują, że tylko w zeszłym roku z tego powodu zmarły trzy osoby.

Lockdown spowodował w 2020 roku śmierć trzech pracowników, którzy wykonywali obowiązki służbowe poza siedzibą firmy. Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że od 1 marca do 31 grudnia doszło do sześciu wypadków przy pracy zdalnej. Połowa z nich okazała się śmiertelna.

„Rzeczpospolita” publikuje statystyki PIP dotyczące pracy zdalnej. Gazeta podała, że wypadki śmiertelne wydarzyły się w wyniku niewydolności krążeniowo-oddechowej. Doszło także do dwóch wypadków sklasyfikowanych jako „ciężkie” i jednego określonego jako „lekki”.

Lockdown. Śmierć podczas pracy zdalnej

Państwowa Inspekcja Pracy ustaliła, że wypadki zostały spowodowane podczas wykonywania czynności domowych lub przemieszczania się do pracy. Jako przyczyny wskazano m.in. przygotowywanie posiłku, podczas którego doszło do uszkodzenia żył i ścięgien dłoni pracownika oraz korzystanie z toalety, gdy poszkodowany upadł i dostał poważnego urazu gałki ocznej.

Problematyczne okazuje się zbadanie okoliczności wypadków, ponieważ brakuje odpowiednich regulacji. Główna inspektor pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko powiedziała w „Rzeczpospolitej”, że istnieje luka w obowiązujących przepisach, która utrudnia badanie takich sytuacji.

Praca zdalna. Wypadki przy pracy z domu

Obecnie pracę zdalną regulują przepisy antycovidowe, ale nie wynika z nich, czy komisja badająca okoliczności wypadku może ingerować w mir domowy pracownika i jego prawo do prywatności.

Nad nowymi przepisami pracuje już Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii. Zmiany w kodeksie pracy mają dotyczyć rozwiązań przewidujących, że przy badaniu okoliczności wypadków przy pracy zdalnej będą miały zastosowanie ogólne przepisy o wypadkach w pracy – z uwzględnieniem konstytucyjnego prawa pracownika do ochrony prywatności w miejscu zamieszkania.

Nowelizacja zapewni także więcej praw pracownikom i wymusi na pracodawcach obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, w tym m.in. dostarczenia materiałów i narzędzi do pracy zdalnej, które spełniają normy BHP.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita