Zamknij

Najpopularniejsze uczelnie i kierunki studiów w 2020 roku

14.12.2020 16:57
Ranking uczelni i kierunków studiów 2020/2021
fot. Dawid Tatarkiewicz/East News (ilustracyjne)

Informatyka podczas tegorocznej rekrutacji na studia była najchętniej wybieranym kierunkiem – wynika z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Studia w dobie koronawirusa to przede wszystkim czas nauki zdalnej. Resort nauki podsumował tegoroczną rekrutację.

Jakie kierunki i uczelnie były najchętniej wybierane przez studentów? Przedstawiamy najnowsze dane Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ranking uczelni i kierunków studiów 2020/2021

Prawie pół miliona osób rozpoczęło w październiku studia. Z danych resortu wynika, że ponad 314 tys. chętnych rozpoczęło naukę na studiach pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich, a 114 tys. osób podjęło naukę na studiach drugiego stopnia.

Zobacz także

Studia na publicznej uczelni rozpoczęło ponad 300 tysięcy osób. Nie słabnie jednak zainteresowanie nauką w szkołach prywatnych. Niepubliczne uczelnie wybrało 129 tysięcy kandydatów.

Najpopularniejsze kierunki studiów

Które kierunki cieszyły się w tym roku największym zainteresowaniem? Oto pierwsza trójka ze wskazaniem liczby osób, których w tym roku przyjęto na studia.

  • Informatyka – 33 tysiące studentów
  • Psychologia – 29 tysięcy studentów
  • Zarządzanie – 25 tysięcy studentów

MNiSW wskazało także na kierunki, na które w tym roku najtrudniej było się dostać. Do takich należy inżynieria internetu rzeczy. Aby się na nią dostać, trzeba było zdeklasować aż 28 konkurentów. W czołówce zestawienia są też orientalistyka i komunikacja wizerunkowa. Aby studiować orientalistykę-koreanistykę trzeba było pokonać 23 kandydatów, żeby zostać studentem komunikacji wizerunkowej – 18.

Najbardziej oblegane uczelnie

Resort wskazuje, że od lat popularnością cieszą się politechniki. Pierwsza trójka to Politechnika Poznańska, Gdańska i Warszawska. Na jedno miejsce na tych uczelniach chciało się dostać więcej niż 6 kandydatów.

Pierwsze miejsce w rankingu popularności zajmuje Politechnika Warszawska, na którą chciało się dostać ponad 45 tysięcy kandydatów. Miejsce drugie zajął Uniwersytet Warszawski, a tuż za nim – Uniwersytet Jagielloński.

RadioZET.pl/PAP