Zamknij

W którym polskim mieście mieszka się najlepiej?

Rafał Mandes
20.12.2017 10:13
W którym polskim mieście mieszka się najlepiej?
fot. Alexey Topolyanskiy/Unsplash

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl już po raz trzeci przygotowali ranking najlepszych miast w Polsce pod względem warunków mieszkaniowych. Tym samym, w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego, dowiedzieliśmy się, w których polskich miastach mieszka się najlepiej. Kilka z nich to zaskoczenie…

Jak powstał ranking jakości życia w polskich miastach?

Rankingi związane z jakością życia w danym mieście niemal zawsze budzą emocje. Wiele osób bierze je pod uwagę w momencie podejmowania jednej z najważniejszych decyzji życiowych, czyli przeprowadzki. Rankingi typują najlepsze miasto w Polsce pod kątem jakości życia. Jak się je oblicza? Na podstawie danych z 218 analizowanych miast, liczących ponad 20 tys. mieszkańców, eksperci portalu RynekPierwotny.pl obliczyli liczbę mieszkań, które przypadają na 1 tys. osób oraz ich powierzchnię użytkową w przeliczeniu na jedną osobę. Kolejnym krokiem było wyliczenie mediany z powyższych wartości, do której doliczono odchylenia w wys. 1%. Zadaniem rankingu było znalezienie odpowiedzi na pytanie, które nurtuje wiele osób poszukujących mieszkania: „Gdzie najlepiej zamieszkać w Polsce?”.

Po przeanalizowaniu wyników z poprzedniego oraz aktualnego rankingu okazuje się, że miejsca w pierwszej dziesiątce nie uległy dużej zmianie. Wyniki rankingu wskazują, że miastami, w których mieszka się najlepiej są: Sopot, Zakopane oraz Warszawa. Pierwszą dziesiątkę uzupełniają takie miasta, jak Wrocław, Kołobrzeg, Świnoujście, Józefów, Piaseczno, Marki oraz Poznań.

Co wpływa na jakość życia w polskich miastach?

Wysokie pozycje takich miast, jak Sopot, Zakopane, Kołobrzeg czy Świnoujście eksperci tłumaczą atrakcyjnością tych kurortów oraz dużą ilością kwater dla turystów. Natomiast Warszawa, Wrocław i Poznań należą do miejscowości, w których chętnie kupuje się mieszkania z myślą o wynajmie.

Zaskoczeniem może wydawać się, iż w pierwszej dziesiątce znalazły się również podwarszawskie miejscowości, np. Józefów, Piaseczno i Marki. Jak się jednak okazuje, bardzo często są one wybierane przez zamożnych mieszkańców stolicy, marzących o zakupie lub wybudowaniu domu z dala od zgiełku miasta.

Poza TOP 10 rankingu znalazły się takie metropolie, jak: Łódź, Katowice, Kraków, Gdańsk, Szczecin, Lublin i Bydgoszcz. Większe zmiany w warunkach mieszkaniowych nie zaszły wśród przemysłowych i poprzemysłowych miast, które podobnie jak w poprzednich edycjach rankingu (z 2015 i 2016 r.) zebrały najmniej punktów. Do tych miejscowości należą m.in.: Olkusz, Stalową Wolę, Knurów, Starogard Gdański, Skawinę, Żory, Andrychów, Dębicę, Police i Orzesze.

18.12 Infografika - Średnia powierzchnia użytkowa przypadajaca na osobę

Gdzie najlepiej zamieszkać w Polsce?

Biorąc pod uwagę ranking miast w Polsce, w 2016 oraz 2017 roku, można wysnuć wnioski, że najlepiej mieszka się albo w rozwiniętych miastach, albo blisko nich. Ma na to wpływ zwłaszcza rynek pracy, który przyciąga osoby z mniejszych miejscowości. Kolejnymi przyczynami są większe możliwości rozwoju i rozrywki, ale też większa anonimowość czy międzynarodowy charakter, zwłaszcza miejsc turystycznych. Powyższe powody  są najczęściej wymieniane przez osoby w wieku produkcyjnym, które albo wyjeżdżają za granicę, albo zastanawiają się, gdzie zamieszkać w Polsce, by polepszyć jakość swojego życia. Potwierdza to kolejny wniosek, który można wysnuć na podstawie rankingu miast w Polsce w 2016 i 2017 roku:

Spada liczba mieszkańców w małych miejscowościach

Tegoroczny ranking warunków mieszkaniowych w miastach, w zestawieniu ze swoją poprzednią, czy nawet pierwszą edycją (z 2015 roku), pozwolił również zauważyć ciekawą zmianę związaną ze stale zmniejszającą się ilością ośrodków miejskich, liczących ponad 20 tys. mieszkańców. W pierwszej edycji wzięto pod uwagę 222 miasta, natomiast aktualny ranking obejmuje już tylko 218 miejscowości. Spadek populacji oraz ponadprzeciętna aktywność inwestycyjna deweloperów przyczyniły się w znaczącym stopniu do poprawy przeciętnych wyników z analizowanych miejscowości.

18.12 Infografika - Warunki mieszkaniowe w wybranych polskich miastach

Cały ranking jest dostępny na stronie:

https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/sopot-zakopane-i-warszawa-tam-mieszka-sie-najlepiej/9443/