Zamknij

Stopy procentowe wzrosły. A co z oprocentowaniem lokat?

01.12.2021 20:18
Oprocentowanie lokat w górę
fot. fotogut/Shutterstock (ilustracyjne)

Rada Polityki Pieniężnej już dwukrotnie podniosła stopy procentowe. Kredyty stały się droższe, ale depozyty bankowe wciąż nie przynosiły oczekiwanych zysków. Wszystko wskazuje jednak na to, że oprocentowanie lokat nareszcie skoczy.

Inflacja sprawiła, że RPP już dwukrotnie podniosła stopy procentowe. Ostatnia, listopadowa podwyżka podniosła główną stopę referencyjną o 75 pkt. bazowych, do 1,25 proc. O ile raty kredytowe wzrosły, o tyle oprocentowanie lokat nawet nie drgnęło i początkowo pozostawało na rekordowo niskim poziomie.

Jak jednak zaobserwowali analitycy z HRE Investments, w ostatnim czasie banki zaczęły podnosić oprocentowanie lokat. Jest więc nadzieja na zyski. „Wbrew aurze za oknem, w bankach mamy symptomy nastającej wiosny” – czytamy w komentarzu.

Oprocentowanie lokat. Stopy procentowe w górę, czas na zyski z depozytów?

Analitycy z HRE Investments przyjrzeli się zmianie oprocentowania lokat w bankach. Sześć podmiotów zdecydowało się na podwyżkę oprocentowania.

Po raz pierwszy od bardzo dawna zaczyna rosnąć oprocentowanie depozytów. Póki co są to dopiero pierwsze nieśmiałe zmiany, ale możemy oczekiwać ich kontynuacji

HRE Investments

Choć sytuacja jest lepsza niż w czasie pandemicznych, ekstremalnie niskich stóp procentowych, to do stawek przynoszących wymierne zyski, szczególnie w dobie pędzącej inflacji, jeszcze nam daleko. W najlepszym przypadku lokata pozwoli zarobić 3 proc. jej wartości w skali roku. Jak jednak zaznaczają eksperci, im wyższe oprocentowanie, tym bardziej wyśrubowane warunki. Korzystniejsze depozyty dotyczą często tylko nowych klientów banku lub są krótkookresowe.

Zdecydowanie częściej trafimy na lokaty z oprocentowaniem rzędu 1-2 proc. „Stawiane przez banki wymagania w tej grupie są już mniejsze, a zdarzają się nawet oferty bez większych ograniczeń. Znacznie łatwiej znaleźć też w tej grupie rozwiązania, z których mogą skorzystać dotychczasowi, a nie tylko nowi klienci” – pisze HRE Investments.

Z rankingu opracowanego przez analityków wynika, że prym wiodą banki: Nest Bank, Millennium i Getin Noble Bank. Eksperci pod uwagę wzięli lokaty zawierane maksymalnie na rok.

 

 

Ranking lokat

Oprocentowanie może pójść w górę, jeśli RPP nadal będzie podnosić stopy procentowe. Kolejne posiedzenie Rady zaplanowano na 8 grudnia 2021 roku.  Zgodnie z prognozami, wobec rosnącej inflacji Rada zdecyduje się na dalsze podwyżki stóp.

RadioZET.pl/HRE Investments