Zamknij

Kraje UE tracą 170 miliardów euro rocznie przez raje podatkowe

22.01.2020 12:33
Unia traci fortunę na rajach podatkowych
fot. Shutterstock/Gena Melendrez (ilustracyjne)

Unia Europejska każdego roku traci miliardy, które zamiast do budżetu trafiają do rajów podatkowych. Największe straty w CIT odnotowały Niemcy, Francja i Wielka Brytania.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Kraje UE tracą 170 miliardów euro rocznie przez unijne raje podatkowe - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego na temat funkcjonowania rajów podatkowych w ramach UE.

Autorzy raportu wskazują, że wielkość obecnego budżetu UE to 960 miliardów złotych. - Ta astronomiczna kwota, jest jednak o 1/5 mniejsza niż 7 lat skumulowanych strat podatków uciekających między granicami państw UE - czytamy raporcie.  

Zobacz także

Eksperci przyznali, że likwidacja sztucznego transferowania zysków przez korporacje międzynarodowe pozwoliłaby odzyskać nawet 420 miliardów euro. Najwięcej pieniędzy z wpływów podatkowych ucieka Francji i Wielkiej Brytanii. Dochody z CIT tracą także Niemcy.

- Możemy dojść do smutnego wniosku, że solidarność jest tylko deklaratywną wartością w Unii Europejskiej. Straty wynikające z wykorzystywania międzynarodowych transakcji do oszustw podatkowych oraz unikania płacenia podatków zmniejszają dochody państw członkowskich UE o około 170 mld euro rocznie - podkreślił cytowany w informacji prasowej dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.

Zobacz także

Zdaniem ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego Unia powinna interweniować i podjąć działania uszczelniające podatki. Surowszych przepisów – zdaniem ekspertów – wymaga kwestia transferów pieniędzy przez największe korporacje unikające opodatkowania.

W opracowaniu wskazano też na kraje, które zyskują na takich transferach. Tzw. wewnętrzne raje podatkowe to: Belgia, Cypr, Holandia, Irlandia, Luksemburg i Malta.

Kraje te celowo wdrażają takie regulacje prawne, które sprzyjają sztucznemu transferowaniu do nich zysków. Co więcej, kraje te często są także wykorzystywane przez międzynarodowe korporacje jako państwa pośredniczące w dalszym transferowaniu zysków do tradycyjnych rajów podatkowych, takich jak Kajmany czy Wyspy Dziewicze 

– czytamy w raporcie

RadioZET.pl/PIE/PAP