Zamknij

Stopa bezrobocia w Polsce - ile wyniosła we wrześniu?

Olga Papiernik
04.10.2018 11:49
ludzie siedza na lawce
fot. Arkadiusz Ziolek/ East News

Na koniec września stopa bezrobocia utrzymała się na tym samym poziomie co w sierpniu, czyli 5,8 proc. - poinformowała w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Podała, że liczba bezrobotnych spadła do ok. 950 tys. osób.

Minister przekazała te dane w audycji na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Komentując dane Eurostatu ws. stopy bezrobocia w Polsce w sierpniu na poziomie 3,4 proc. szefa MRPiPS wskazała, że Polska zajmuje drugie miejsce, razem z Niemcami.

- Przed nami są Czesi, ale jeszcze niedawno przed nami byli i Węgrzy i Malta. Mówiłam, że czekamy na podium, a teraz rzeczywiście jesteśmy w towarzystwie krajów, które są w czołówce najniższego bezrobocia – mówiła. Dodała, że powoduje to pewne problemy. - Brakuje nam rąk do pracy i pracodawcy narzekają. Ale mamy rynek pracownika i wreszcie rosnące wynagrodzenia; szybciej niż kiedykolwiek rosnące wynagrodzenia – powiedziała.

Minister wskazała, że w perspektywie wyzwań demograficznych i kurczenia się liczby osób w wieku produkcyjnym, - trzeba sięgać do osób biernych zawodowo, trzeba postawić na zwiększenie aktywności zawodowej Polaków. Myślę tu o ludziach młodych; myślę o osobach wieku 50 plus; o tych, którzy na tyle się zniechęcili do poszukiwania pracy i dali sobie spokój – powiedziała, akcentując, iż część tych osób, mogłaby odnaleźć się na rynku pracy.

Bezrobocie

Szefowa MRPiPS poinformowała, że na koniec września stopa bezrobocia utrzymała się na tym samym poziomie co w sierpniu, czyli 5,8 proc. - Bezrobotnych jest dziś mniej niż 950 tys., dokładnie 948 tys. W 2015 r., jak rząd PiS rozpoczął funkcjonowanie, było tych bezrobotnych 1,5 mln, więc jest przepaść w zmianie na rynku pracy, która się dokonała – przekazała.

Szefowa MRPiPS powiedziała, że zapoznała się z uwagami "Solidarności" ws. ograniczenia handlu. Zadeklarowała, że część uwag będzie uwzględniona w nowelizacji m.in. te dotyczące sklepów, które podają się za placówki pocztowe.

Zobacz także

PAP/Katarzyna Lechowicz-Dyl/OP