Zamknij

Rafalska: absolutnym priorytetem w roku 2017 był rynek pracy

Olga Papiernik
29.12.2017 13:19
Rafalska: absolutnym priorytetem w roku 2017 był rynek pracy
fot. PAP foto

-Absolutnym priorytetem w 2017 roku dla Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej był rynek pracy. - powiedziała w piątek minister Elżbieta Rafalska. Dodała, że w przyszłym roku MRPiPS skupi się m.in. na polityce senioralnej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Zobacz także

Rafalska, pytana na antenie Radia Gorzów o podsumowanie mijającego roku z perspektywy MRPiPS, odpowiedziała: -O ile mogliśmy powiedzieć, że 2016 r. był rokiem programu "Rodzina 500 plus", to absolutnym priorytetem 2017 roku był rynek pracy.

Do sukcesów zaliczyła m.in. najniższe bezrobocie, wprowadzenie stawki godzinowej, skokowy wzrost minimalnego wynagrodzenia, przywrócenie wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz podniesienie minimalnej emerytury.

Jak wskazała, w przyszłym roku ministerstwo skupi się na realizacji programu "Maluch plus", wspierającego rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech - żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów, oraz na polityce senioralnej. -Ciągle poziom tych najniższych emerytur wpycha niestety w ubóstwo gospodarstwa emerytów, szczególnie jednoosobowe. Mamy nowy pilotażowy program usług opiekuńczych adresowany do emerytów w wieku 70 plus, ale też tych samotnych. Mamy program ustawy "Za życiem". Mamy ciągle nierozwiązany problem opiekunów osób niepełnosprawnych - to jest dla nas największe wyzwanie. - wymieniła Rafalska.

Dodała, że MRPiPS będzie także wypatrywać danych dotyczących liczby urodzeń. Jak mówiła, jest to niezwykle ważne z perspektywy rocznego oceniania wzrostu dzietności. 

PAP/Paweł Dembowski/OP