Zamknij

Program wyborczy Rafała Trzaskowskiego. Co z gospodarką?

26.06.2020 08:56
Rafał Trzaskowski. Program wyborczy 2020. Co z gospodarką?
fot. PAP/Darek Delmanowicz

Na 4 dni przed wyborami prezydenckimi kandydat KO Rafał Trzaskowski zaprezentował swój program wyborczy. Co zaproponował były europoseł?

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca i startować w nich będzie 11 kandydatów. Jednym z nich jest Rafał Trzaskowski, którego popiera m.in. Koalicja Obywatelska. Urzędujący prezydent Warszawy w czwartek wieczorem zaprezentował najważniejsze punkty swojego programu wyborczego.

Jakie propozycje gospodarcze przygotował kandydat KO na prezydenta RP?

Rafał Trzaskowski. Program gospodarczy

Kandydat KO popiera utworzenie specjalnego funduszu skierowanego do małych miejscowości i miast, którego celem będzie rozpędzenie gospodarki i impuls do powstania nowych miejsc pracy, blisko ludzi. Miasta powiatowe mają otrzymać co najmniej 30 mln zł.

Zobacz także

Kolejny fundusz ma być skierowany do każdej polskiej rodziny. Będzie można uzyskać 10 tys. zł na modernizację domu lub mieszkania – wymianę okien, ocieplenie budynku, montaż paneli fotowoltaicznych. Finansowanie z funduszu będzie rozłożone na 10 lat. Fundusz nie tylko pomoże osiągnąć strategiczne cele polityki klimatycznej, ale także pobudzi koniunkturę rynkową.

"Podatek od dochodów od osób prawnych powinien być płacony dopiero w momencie wypłaty dywidendy i zostawać w firmie, gdy dochód jest reinwestowany. Dodatkowo zaproponuję przyspieszoną amortyzację na czas odbudowy gospodarki po COVID-19" - zapisał w programie Trzaskowski.

Dla ograniczenia skutków kryzysu podczas pandemii koronawirusa, kandydat KO proponuje szybsze zwroty VAT (do 30 dni), uproszczenie mechanizmu podzielonej płatności (ang. split payment) oraz ułatwienie i przyspieszenie dostępu przedsiębiorców do środków leżących na ich VAT-owskich kontach bankowych. 

Trzaskowski chce dążyć do poszerzenia programu zerowego PIT-u dla młodych. Obecnie przysługuje on dla osób do 26. roku życia - kandydat KO chce go poszerzyć o kolejne 4 lata. "Dla osoby zarabiającej między 30 tys. zł a 65 tys. zł rocznie kwota wolna wyniesie 8 tys. zł" - zapisano w programie kandydata.

Trzaskowski proponuje objęcie wszystkich pracowników – bez względu na formę umowy – adekwatną ochroną socjalną, szczególnie w przypadku ryzyka utraty pracy. "Oznacza to szybsze i prostsze procedury dostępu do świadczeń i programów aktywizujących oraz programów dla bezrobotnych, a także podniesienie wysokości zasiłków" - wyjaśniono.

Zobacz także

Kandydat KO opowiada się również za wprowadzeniem dodatkowych, branżowych tarcz antykryzysowych. "Złożę projekt ustawy o równej płacy za pracę tej samej wartości; zainicjuję kampanie na rzecz przedsiębiorczości i aktywizacji zawodowej kobiet" - napisano w programie.

Prezydent Warszawy opowiada się również za przywróceniem programu mieszkanie dla młodych (MDM), który pierwotnie wprowadziła koalicja PO-PSL. Trzaskowski zapowiada utrzymanie 500 plus. "Będę wspierał rząd w negocjacjach dobrego dla Polski budżetu Unii Europejskiej na lata 2021–2027" - zapisał kandydat KO.

Prezydent zaproponował, żeby kobiety ubezpieczone w KRUS do obliczenia wysokości emerytury będą mogły zaliczyć także okres przebywania na urlopie wychowawczym. Jego zdaniem kandydata KO strażacy OSP z 10-letni stażem powinni otrzymać 5 procent dodatku emerytalnego.

Były europoseł popiera wprowadzenie zielonego ładu do energetyki oraz pakiet pomocowy dla regionów związanych z węglem.

"Zaproponuję, na okres najbliższych dwóch lat, kupon dla każdego dziecka i młodej osoby do 21. roku życia na zakup usługi kulturalnej o wartości 100 zł. Będzie mógł być przeznaczony na zakup biletu (z dojazdem) do kina, teatru, muzeum, czy na zakup książki" - zapisał Trzaskowski. Kandydat KO obiecuje również zniesienie abonamentu RTV.

Kim jest Rafał Trzaskowski?

Urodził się w 1972 roku. Jest absolwentem XI Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Warszawie. Ukończył studia w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Kolegium Europejskie w Natolinie. Był stypendystą Oxford University (1996) oraz paryskiego Instytutu Unii Europejskiej Studiów nad Bezpieczeństwem (2002).

Zobacz także

W 2004 uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW na podstawie pracy pt. Dynamika reformy instytucjonalnej w Unii Europejskiej.

W latach 2000–2001 był doradcą sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej Jacka Saryusza-Wolskiego. W latach 2004–2009 był doradcą delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim.

W 2009 z listy PO w okręgu warszawskim uzyskał mandat eurodeputowanego VII kadencji. W 2010 był szefem sztabu wyborczego Hanny Gronkiewicz-Waltz w trakcie kampanii o prezydenturę w Warszawie.

W latach 2013-2014 minister cyfryzacji i administracji, a potem do 2015 r. wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich. Również w 2015 r. uzyskał mandat poselski startując z okręgu krakowskiego z pierwszego miejsca listy PO.

W 2016 został członkiem zarządu krajowego PO, a w 2017 został wiceprzewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej. W wyborach samorządowych w 2018 r. wygrał wyścig o prezydenturę w Warszawę, zwyciężając w pierwszej turze. Od 2020 r. wiceprzewodniczący PO. W maju 2020 roku został wskazany jako nowy kandydat KO na prezydenta RP, zastępując w kampanii Małgorzatę Kidawę-Błońską.

RadioZET.pl