Zamknij

Rafał Trzaskowski składa oświadczenie majątkowe wraz z żoną

26.05.2020 11:13
Rafał Trzaskowski składa oświadczenie majątkowe wraz z żoną
fot. PAP/Marcin Bielecki (ilustracyjne)

Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, zapowiedział na konferencji prasowej opublikowanie wspólnego oświadczenia majątkowego wraz z żoną. Jednocześnie o to samo zaapelował do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, wokół którego zbierają się kontrowersje o wpływanie na państwowe dotacje przekazywane firmie jego brata.

Wybory prezydenckie wciąż w Polsce się nie odbyły - co więcej, nie została ogłoszona dokładna data kolejnego głosowania. Pomimo braku oficjalnej kampanii wyborczej, kandydaci poszczególnych ugrupowań szukają zainteresowania opinii publicznej. We wtorek podczas konferencji prasowej w stołecznym ratuszu Rafał Trzaskowski - obecny prezydent Warszawy i kandydat KO na prezydenta RP - ogłosił złożenie najnowszego oświadczenia majątkowego wraz z żoną.

- Przejrzystość i uczciwość w działaniu polityków są podstawą zaufania do państwa polskiego. Jeżeli oczekujemy, że państwo polskie i jego instytucje będą obdarzane przez obywateli szacunkiem, to musimy to zaufanie budować - podkreślił Trzaskowski.

Trzaskowski składa oświadczenie majątkowe z żoną

Dziś składam swoje oświadczenie majątkowe wraz z żoną, gdzie pokazuje cały swój majątek. Miejmy nadzieje, że presja społeczna na tych, którzy dziś używali różnego rodzaju wykrętów i kruczków prawych, żeby całego swojego majątku nie pokazać będzie w Polsce wzrastała po to, żeby budować zaufanie do władzy publicznej

Rafał Trzaskowski

Zobacz także

Dodał, że "nie ma nic zdrożnego" w tym, że premier Mateusz Morawiecki czy minister zdrowia Łukasz Szumowski są ludźmi majętnymi. Jednak kandydat KO na prezydenta RP podkreślił, że przedstawiciele władzy nie są w pełni transparentni.

Od kilku dni posłowie KO przedstawiają kolejne dokumenty, które mają wskazywać na konflikt interesów podczas, gdy Szumowski był wiceministrem nauki. Sprawa dotyczy dotacji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, z których korzystała firma brata obecnego ministra zdrowia.

- Składaliśmy rok temu ustawę w Sejmie, pojawił się również projekt partii rządzącej, niestety projekt trafił do Trybunału Konstytucyjnego, pan prezydent nie wykorzystał okazji do tego, żeby ustawę o jawności w życiu publicznym podpisać  - mówił Trzaskowski. Jednocześnie prezydent Warszawy poinformował, że na ręce marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego złożył projekt ustawy o jawności i transparentności w życiu publicznym (inicjatywę ustawodawczą ma cały Senat).

Oświadczenie majątkowe Rafała Trzaskowskiego za 2019 rok

Do treści najnowszego oświadczenia majątkowego prezydenta Warszawy dotarł portal Onet. Wynika z niego, że Rafał Trzaskowski z żoną zgromadził oszczędności w wysokości 48 tys. zł i 4,1 tys. euro.

Posiadają 79-metrowe mieszkanie o wartości ok. 1 mln zł (własność, spadek po rodzicach) i inne 103-metrowe mieszkanie (łączna powierzchnia to 126 metrów kwadratowych) o wartości ok. 930 tys. zł odciążone hipoteką.

W 2019 roku Trzaskowski wykazał dochody w wysokości 268 842, 91 zł. Najwięcej ze stołecznego ratusza (151 837,59 zł) oraz wynajmu mieszkania (50 647,70 zł). Trzaskowski posiada volvo XC70 z 2011 roku oraz jedną czwartą udziału w spadku (w tym lustro weneckie i meble). W toku trwa postępowanie w sprawie spadku matki, która zmarła w 2019 roku.

Jako składnik majątku po stronie żony Trzaskowski wykazał umowę dożywocia dotyczącą 38-metrowej kawalerki (szacowana wartość to 350 tys. zł) oraz współwłasność działki szacowana na ok. 70 tys. zł.

Rafał Trzaskowski. Oświadczenie majątkowe za 2018 rok

Wcześniejsze oświadczanie majątkowe prezydenta Warszawy pochodzi z 2019 roku i dotyczy przychodów za 2018 rok.

Prezydent Warszawy wykazał 187 tys. zł oraz 10,5 tys. euro oszczędności. Dla porównania - w pierwszym oświadczeniu majątkowym składanym w listopadzie 2015 r., kiedy obejmował mandat poselski, Trzaskowski wykazał oszczędności na poziomie 314 tys. zł, 15 tys. euro oraz współwłasność 41 tys. zł na lokacie matki i 4056,89 zł na rachunku bankowym.

Zobacz także

Jeśli chodzi o nieruchomości, to kandydat PO na prezydenta RP wykazał 79-metrowe mieszkanie o wartości ok. 1 mln zł (prawo własności) oraz 103,5-metrowe mieszkanie o wartości ok. 930 tys. zł (obciążone hipoteką, współwłasność małżeńska).

W całym 2018 roku Trzaskowski zanotował dochód na poziomie 234 633,34 zł. Najwięcej z tej kwoty pochodzi z Kancelarii Sejmu (141 955,44 zł), ponieważ do czasu wybrania na prezydenta Warszawy polityk PO był posłem.  

Wykazał również ponad 39 tys. zł dochodu z wynajmu mieszkania czy ponad 11 tys. zł z ZAiKS-u z tytułu praw autorskich. Trzaskowski posiada volvo XC70 z 2011 roku oraz jedną czwartą udziału w spadku (w tym lustro weneckie i meble).

Prezydent Warszawy miał do spłaty 43 946,48 euro z tytułu kredytu hipotecznego w Banku Nordea na zakup mieszkania. Całkowita wartość kredytu zaciągniętego w 2010 roku to 213 976,44 euro (okres spłaty to 2039 rok).

Kim jest Rafał Trzaskowski?

Urodził się 17 stycznia 1972 roku w Warszawie.

Jest absolwentem XI Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Warszawie. Ukończył studia w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Kolegium Europejskie w Natolinie. Był stypendystą Oxford University (1996) oraz paryskiego Instytutu Unii Europejskiej Studiów nad Bezpieczeństwem (2002).

W 2004 uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW na podstawie pracy pt. Dynamika reformy instytucjonalnej w Unii Europejskiej.

Zobacz także

W latach 2000–2001 był doradcą sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej Jacka Saryusza-Wolskiego. W latach 2004–2009 był doradcą delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim.

W 2009 z listy PO w okręgu warszawskim uzyskał mandat eurodeputowanego VII kadencji. W 2010 był szefem sztabu wyborczego Hanny Gronkiewicz-Waltz w trakcie kampanii o prezydenturę w Warszawie.

W latach 2013-2014 minister cyfryzacji i administracji, a potem do 2015 r. wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich. Również w 2015 r. uzyskał mandat poselski startując z okręgu krakowskiego z pierwszego miejsca listy PO.

W 2016 został członkiem zarządu krajowego PO, a w 2017 został wiceprzewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej. W wyborach samorządowych w 2018 r. wygrał wyścig o prezydenturę w Warszawę, zwyciężając w pierwszej turze. Od 2020 r. wiceprzewodniczący PO. W maju 2020 roku został wskazany jako nowy kandydat KO na prezydenta RP, zastępując w kampanii Małgorzatę Kidawę-Błońską.

Żonaty, dwójka dzieci.

RadioZET.pl/PAP/Onet