Zamknij

Nowe nazwisko w czołówce najbogatszych Polaków

28.01.2021 18:02
Nowe nazwisko w czołówce najbogatszych Polaków
fot. Sandra Sobolewska

Rafał Brzoska nowym polskim miliarderem. Prezes InPost trafił do elitarnego grona po debiucie spółki na giełdzie w Amsterdamie. Jego majątek wyceniany jest na 5,66 mld zł, co daje mu wysokie miejsce w czołówce listy najbogatszych Polaków.

Lockdown spowodował spowolnienie gospodarki i zamrożenie wielu branż. Podczas gdy wielu przedsiębiorców szuka pomocy w tarczy antykryzysowej, on skaluje biznes i otwiera kolejne Paczkomaty. Rafał Brzoska przez wiele lat rozwijał przedsiębiorstwo konkurujące z Pocztą Polską, a pandemię wykorzystał do podwojenia zysków.

Debiut InPost na giełdzie w Amsterdamie

Wraz z debiutem InPost na holenderskiej giełdzie wycena majątku Rafała Brzoski poszybowała w górę. Szef spółki jest właścicielem 13 proc. udziałów w firmie.

Posiada także fundację w Liechtensteinie, która jest głównym udziałowcem zarejestrowanej na Malcie spółki A&R. Z kolei ten ostatni podmiot kontroluje większą część InPost. Dzięki temu miliarder sprawuje władzę i podejmuje decyzje strategiczne, dotyczące przyszłości firmy. Osobiście posiada prawie 1 proc. akcji operatora paczkomatów.

Rafał Brzoska nowym miliarderem

Najpopularniejszym zestawieniem najbogatszych Polaków jest regularnie publikowana lista Forbes. Gdyby jej publikacja nastąpiła tuż po debiucie InPost w Holandii to szef spółki zająłby 7. miejsce w prestiżowym rankingu.

Przed nim znalazłoby się tylko kilku Polaków z wyżej wycenianym majątkiem. Obecnie na pierwszym miejscu jest Michał Sołowow (15,6 mld zł), na drugim Zygmunt Solorz (12,3 mld zł), podium zamyka Jerzy Starak (9,63 mld zł), zaraz za nim Tomasz Biernacki (8,13 mld zł), a na piątym i szóstym miejscu rodzeństwo Kulczyków (Dominika – 6,87 mld zł, Sebastian – 6,45 mld zł).

Paczkomaty

Droga na holenderski parkiet była złożonym, długim procesem. Firma zaliczała miesiące triumfu, ale wcześniej były też trudne momenty w biznesie Rafała Brzoski. Szczególnie gdy ściągał z polskiej giełdy firmę Integer.pl, w skład której wchodził InPost. Spółka-matka debiutowała na GPW w 2007 roku, a została z niej zdjęta dziesięć lat później.

Inwestorzy byli wtedy zawiedzeni pozycją spółki, której długi sięgnęły 170 mln zł. Gdy Rafał Brzoska 3 lata temu ściągał InPost z polskiej giełdy, spółka była wyceniana na 400 mln zł.
Obecnie przychody InPostu po trzecim kwartale 2020 roku wzrosły do 1,67 mld zł, rok wcześniej było to 832,5 mln zł.

Od tego czasu sieć bardzo się rozwinęła. Obecnie InPost ma w Polsce ponad 12 tys. Paczkomatów. Szef firmy ma także plany międzynarodowego rozwoju. Grupa będzie dalej rozwijać się w Wielkiej Brytanii, gdzie posiada 1134 paczkomaty, rozważa zdobywanie rynku we Francji i Hiszpanii, a także ekspansję we Włoszech, gdzie obecnie stoi 350 Paczkomatów z logo InPost.

RadioZET.pl