Zamknij

Polacy dłużni 1,4 mld złotych za nieopłacone rachunki domowe

03.02.2020 12:10
Polacy nie płacą rachunków
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Płacenie rachunków nie jest priorytetem finansowym Polaków. Prawie 390 tysięcy osób uzbierało u dostawców mediów domowych blisko 1,4 mld złotych długu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Płatności za wodę, prąd i czynsz są dla konsumentów priorytetem? Nie dla prawie 390 tysięcy Polaków, którzy dostawcom mediów domowych są winni blisko 1,4 mld złotych – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.

W raporcie obliczono, że na jedno gospodarstwo domowe przypada 3,5 tys. złotych długu. Najwięcej pieniędzy winni jesteśmy operatorom komórkowym. Nieopłacone rachunki za telefon to już ponad 758 mln złotych. Chodzi o 250 tys. osób zalegających z opłaceniem rachunków za telefon.

Zobacz także

KRD dodaje, że na dług niesumiennych abonentów składa się często nota obciążeniowa wynikająca z kar umownych, a także należność na sprzęt tj. telefon, laptop, modem czy konsola, który to często jest oferowany w pakiecie telekomunikacyjnym.

-  Oferowane w pakietach sprzęty są łakomym kąskiem dla tych, którzy lubią gadżety, ale zapominają spłacać zobowiązania na nie zaciągnięte. Często także stają się dodatkowym przedmiotem, na którym można zarobić. Negocjatorzy słyszą, że dłużnik nie będzie płacić abonamentu za telefon, ponieważ już dawno go sprzedał – mówi cytowany w komunikacie Jakub Kostecki, Prezes Zarządu Kaczmarski Inkasso.

Zobacz także

Polacy zalegają też z opłatami za mieszkanie. Nieuregulowany czynsz to prawie 422 mln długu. Za radio i telewizję dłużnicy muszą oddać 162 mln złotych, zaś za prąd – 37 mln. Zaległości w płatnościach Polacy odnotowali także w przypadku opłat za wodę, internet, ogrzewanie i ścieki.

Kto unika płacenia rachunków?

Na liście dłużników w większości znajdują się osoby powyżej 36 i poniżej 55 roku życia. Dłużników w średnim wieku jest ponad 166 tysięcy, a ich łączne zadłużenie sięga prawie 600 mln złotych. Zaraz za nimi są osoby młode, do 35. roku życia z długiem przekraczającym 441 mln złotych. Najbardziej sumienni są seniorzy, których dług wynosi 350 mln złotych.

Zobacz także

Największy problem z nieterminowym regulowaniem płatności za rachunki domowe mają mieszkańcy Śląska. Tu dług przekroczył 250 mln złotych. Nieco mniejszy dług wygenerowali mieszkańcy województwa mazowieckiego i dolnośląskiego, odpowiednio 167 i 116 mln złotych. Najlepiej z płaceniem rachunków radzą sobie mieszkańcy Podlasia, gdzie dług wynosi nieco ponad 17 mln złotych.

 RadioZET.pl/KRD