Zamknij

Rachunek za prąd bez VAT? Jest projekt ustawy

19.10.2021 09:39
Prąd bez VAT
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Ceny prądu biją kolejne rekordy. Jak obniżyć stawki windowane przez dostawców? Jest propozycja zniesienia podatku VAT na prąd.

Prąd bez VAT? To odpowiedź Konfederacji na rosnące ceny prądu. Rachunki za energię w 2020 roku wzrosną bowiem podwójnie: za sprawą producentów windujących stawki i przez wyższą opłatę mocową.

Zdaniem przedstawicieli Konfederacji winę ponosi także polityka klimatyczna Unii Europejskiej, względem której „rząd skapitulował”. Politycy podpowiadają jednak, jak rozwiązać problem wysokich cen prądu.

Prąd bez VAT, czyli sposób na niższe rachunki

Konfederacja ma gotowy projekt ustawy znoszącej VAT, czyli podatek od towarów i usług, na energię elektryczną. Danina ta jest głównym źródłem podatkowym zasilającym budżet państwa, zatem wprowadzenie tego pomysłu w życie uszczupliłoby finanse państwa, ale więcej pieniędzy zostałoby w kieszeniach Polaków. 

- Mówimy dzisiaj jasno do rządzącego PiS-u: nie mieliście odwagi, żeby bronić naszych interesów na forum Unii Europejskiej, skapitulowaliście w sprawie polityki klimatycznej, to miejcie dzisiaj odwagę znieść VAT na prąd. Już na najbliższym posiedzeniu Sejmu przegłosujmy ustawę znoszącą VAT na prąd - oświadczył Robert Winnicki podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Poseł przekonywał do przyjęcia projektu ustawy "o zerowym VAT na prąd", który przygotowała Anna Bryłka z biura prawnego Konfederacji. Jak mówił, dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw "to jedyny ratunek, żeby dzisiaj wyjść z tego kryzysu" widocznego w rachunkach za prąd oraz w rosnących cenach produktów i usług.

Autorka projektu wyliczała, że tylko w bieżącym roku ceny prądu skoczyły o prawie 20 proc. Kolejne wzrosty są nieuniknione, co zdaniem Anny Bryłki jest efektem polityki klimatycznej UE i opłatami za emisję dwutlenku węgla. Jej zdaniem polski rząd jest zbyt uległy wobec UE. - Apelujemy o asertywną politykę, bo niestety od dwóch lat zgadzamy się na wszystkie cele klimatyczne, które proponuje nam UE. A bylibyśmy w stanie wynegocjować dla Polski rabat - podkreśliła.

Tymczasem rząd planuje rekompensaty za drogi prąd, o których mowa była jeszcze przed pandemią. Zgodnie z najnowszym projektem, wsparcie mają otrzymać odbiorcy energii elektrycznej o najniższych dochodach.

RadiOZET.pl/PAP (Mieczysław Rudy)