Zamknij

Rachunki za ogrzewanie w górę. Ile zapłacimy?

24.02.2021 19:58
Rachunki za ogrzewanie w górę
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Sezon grzewczy trwa, zaś tegoroczna zima sprawiła, że znacznie częściej odkręcamy kaloryfery. To przekłada się na wzrost opłat – alarmują analitycy.

Rachunki za ogrzewanie wzrosną. Wszystko przez atak zimy, która podniesie opłaty nawet o 30 procent – informuje Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

Eksperci oszacowali zużycie ciepła w tym sezonie i zestawili je z większymi w tym roku cenami jego źródła. Mowa o opłatach m.in. za prąd.

Rachunki za ogrzewanie w górę

Początkowo zima nie dawała o sobie znać, a temperatury nie wymagały odkręcania kaloryferów na „piątkę”. Od lutego jednak zapotrzebowanie na ciepło wzrosło. HRE Investments wyliczyło, że w bieżącym sezonie grzewczym zapotrzebowanie na ciepło będzie do końca lutego o ponad 17 proc. wyższe niż rok wcześniej.

- To już samo w sobie oznacza, że jeśli ktoś nie oszczędzał na ogrzewaniu, to zapłaci za nie więcej niż przed rokiem – informuje Bartosz Turek.

Większe zapotrzebowanie na ciepło plus wzrost opłat za gaz i prąd oznacza podwyżki. Portfele muszą przygotować szczególnie ci, którzy do ogrzania domu używają energii elektrycznej. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego, na które powołuje się analityk wynika, że w ciągu roku prąd zdrożał o ponad 11 proc.

„W sumie więc jeśli nasze zapotrzebowanie na ogrzewanie wzrosło o ponad 17 proc., a ceny energii wzrosły o 11,7 proc., to może się okazać, że rachunek za ogrzewanie podskoczył aż o około 1/3” – pisze HRE Investments.

Ceny opału, gazu i prądu
fot.

Cena opału też poszła w górę. Dane GUS wskazują na 2-3 proc. podwyżkę w ciągu roku. Jak prognozuje analityk, dla osób korzystających z tego źródła ciepła, utrzymanie się do maja większych chłodów niż w ubiegłym sezonie oznaczać może wzrost rachunków za ogrzewanie o 15-20 proc.

Najtańszym sposobem na ogrzaniu domu wydaje się obecnie gaz. Choć gaz odnotował 5 proc. spadki cen, to i tak podwyżka opłat za ogrzewanie będzie nieunikniona.

RadioZET.pl/HRE Investments