Zamknij

Rachunki za gaz wyższe nawet o 174 zł netto miesięcznie. To 2088 zł plus VAT rocznie

17.12.2021 15:17
pieniądze przed kuchenką z gotującą się wodą
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Prezes URE zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż gazu dla PGNiG Obrót Detaliczny oraz na dystrybucję tego paliwa dla Polskiej Spółki Gazownictwa. Od stycznia 2022 rachunki wzrosną o ponad 50 procent. Po raz pierwszy taryfa rozkłada podwyżkę cen gazu na raty.

Gaz ziemny podrożeje od 1 stycznia 2022 o ponad 50 procent. Wcześniej Urząd Regulacji Energetyki podał, że  ceny prądu wzrosną od tej daty o 37 procent, co ma przełożyć się na około 250 zł netto więcej na rachunku w skali roku.

Podwyżka cen gazu przełoży się na odmienne kwoty w zależności od sposobu wykorzystywania paliwa w gospodarstwie domowym. Jeśli wykorzystywany jest tylko gotowania na kuchence, podwyżka miesięczna wyniesie 9 zł netto, a więc 108 zł netto rocznie. Jeśli gaz służy do gotowania i podgrzewania wody, podwyżka wyniesie 56 zł netto miesięcznie, czyli średnio 672 zł netto rocznie. Prawdziwy szok czeka osoby, które gaz wykorzystują także do ogrzewania: w takim przypadku rachunek wzrośnie o 174 zł miesięcznie, a więc 2088 zł rocznie. Do tych kwot należy doliczyć podatek VAT.

Gaz droższy o ponad 50 procent. Do zapłaty nawet 2500 zł więcej w skali roku

Urząd Regulacji Energetyki podkreślił, że „dba o równoważenie interesów przedsiębiorstw gazowych i odbiorców gazu i zatwierdza taryfy skalkulowane przez przedsiębiorstwa w oparciu o koszty uzasadnione”. URE ogłosił także, że po raz pierwszy podwyżka będzie rozłożona na raty, a ceny detaliczne wzrosną mniej, niż hurtowe.

Gdyby nie rozłożenie podwyżek na trzy lata, ceny wzrosłyby znacznie bardziej.

Tym razem zastosowano również nowe, szczególne rozwiązanie umożliwiające rozłożenie podwyżki cen gazu na trzy kolejne lata, co ograniczyło wzrost cen gazu w taryfie PGNiG OD na 2022 rok. W nowej taryfie PGNiG OD ceny gazu są wyższe o ok. 83 proc., natomiast stawki opłat abonamentowych pozostały na niezmienionym poziomie. Oznacza to wzrost średnich płatności w części rachunku dotyczącej obrotu (cena za paliwo gazowe oraz opłata abonamentowa) o ok. 77 proc. dla odbiorców używających zarówno gazu wysokometanowego, jak i gazów zaazotowanych Ls i Lw. 

URE

Podwyżki cen gazu dla poszczególnych taryf będą wyglądać następująco (ceny netto, należy do nich doliczyć podatki).

ure_ceny_gazu_2022_02
fot.

Urząd Regulacji Energetyki

Tarcza antyinflacyjna, obniżająca czasowo akcyzę i VAT na gaz ziemny, ma obniżyć rachunki za gaz od około 17 zł do 376 zł w skali roku, co zrekompensuje małą część podwyżek.

RadioZET.pl/URE