Zamknij

"RZ": Miliard złotych samorządy muszą wydać na podwyżki dla nauczycieli

Piotr Drabik
14.01.2019 17:08
"RZ": Nawet miliard złotych samorządy muszą wydać na podwyżki dla nauczycieli
fot. Karol Makurat/REPORTER/East News

W tym roku samorządowcy będą musieli dołożyć ponad miliard złotych do podwyżek dla nauczycieli. Pedagodzy dyplomowani mają otrzymać miesięcznie do 166 zł więcej, a stażyści 121 zł. Władze lokalne alarmują, że ich subwencja na ten rok nie uwzględniła planowanych podwyżek. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zgodnie z wydanym rozporządzeniem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, w 2019 roku mają wzrosnąć pensje nauczycieli o 5 proc. W przypadku pedagogów dyplomowanych to 166 zł więcej do wynagrodzenia, a stażystów 121 zł. 

Jak podał dziennik "Rzeczpospolita", w przypadku kolejnego wzrostu pensji dla nauczycieli w 2020 roku pedagodzy mogą liczyć na 340 zł miesięcznie więcej. W ciągu dwóch lat rząd planuje wydać 6,45 mld złotych.

Zobacz także

W ocenie minister edukacji Anny Zalewskiej środki na nauczycielskie podwyżki są zapewnione w tegorocznym budżecie państwa. Zupełnie innego zdania są samorządowcy, na których barkach spoczywa utrzymanie szkół.

- Wysokość subwencji oświatowej na 2019 roku nie uwzględnia całości obietnic – podkreślił Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich, w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Według wyliczeń dziennika władze lokalne w całej Polsce muszą wydać aż 1,1 miliarda złotych, aby zrealizować zapowiedzi MEN. Największe trudności czekają miasta na prawach powiatu, które utrzymują szkoły podstawowe i średnie. Dla przykładu władze stolicy będą musiały wydać około 50 mln złotych więcej.

Zobacz także

- Lokalne władze czują się odpowiedzialne za jakość edukacji na swoim terenie i dbają o ten obszar tak, by mieszkańcy mieli jak najlepsze wykształcenie. (...) Zmuszanie ich jednak do coraz większych wydatków na wynagrodzenia może przekroczyć pewne granice racjonalności i negatywnie wpływać na ich zdolność do realizacji równie ważnych dla mieszkańców przedsięwzięć - podkreślił Paweł Tomczak, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Gazeta przypomniała, że od lat utrzymuje się luka pomiędzy wysokością subwencji oświatowej a planowanymi wydatkami samorządów na edukację. W 2017 roku w sumie na szkolnictwo jednostki samorządowe wydano ponad 71 mld zł, a subwencja liczyła tylko 42 mld zł. Ta 44 proc. luka była związana m.in. z koniecznością dostosowania szkół podstawowych do reformy edukacji.

Tymczasem w tym roku samorządy stanął przed wyzwaniem przyjęcia do szkół średnich uczniów z tzw. podwójnego rocznika - czyli ostatnich klas likwidowanych gimnazjów oraz absolwentów 8-klasowej szkoły podstawowej.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PTD