Zamknij

Kasjer w RTV Euro AGD odmówił chłopcu sprzedaży słuchawek. Dlaczego?

07.11.2019 07:49
RTV Euro AGD. Kasjer odmówił chłopcu sprzedaży słuchawek. Dlaczego?
fot. Grand Warszawski/Shutterstock (ilustracyjne)

Kasjer w jednym ze sklepów sieci RTV Euro AGD odmówił chłopcu sprzedaży słuchawek oraz zażądał zgody rodziców. Okazuje się, że sprzedawca postąpił zgodnie z prawem – podał portal WP.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

– Wszystko miało miejsce w sklepie RTV Euro AGD. Na oko 12- lub 13-letni chłopiec chciał kupić słuchawki gamingowe (służące do gier komputerowych – przyp. red.), ale sprzedawca zapytał, czy rodzice wiedzą o jego planach i poprosił o telefon do nich – opisał świadek zdarzenia, cytowany przez WP.pl.

Nastolatek zadzwonił do swojej matki i przekazał słuchawkę sprzedawcy. Ten zapytał, czy kobieta wie o planach zakupowych jej syna. Ostatecznie chłopak mógł kupić słuchawki.

Zobacz także

– Zapytałem potem tego sprzedawcy, czy zawsze podczas takich sytuacji dzwonią do rodziców. Powiedzieli, że jeżeli dziecko według nich jest nieletnie i wydaje kwotę powyżej 50 złotych, to się kontaktują, bo mieli już takie sytuacje, że rodzice przychodzili do sklepu i mówili, że nie wyrazili zgody na zakup – relacjonował świadek zdarzenia.

Wszystko zgodnie z prawem

Co na to sieć sklepów RTV Euro AGD?

– Elektronika użytkowa kupowana jest najczęściej przez klientów z dużą rozwagą, także ze względu na koszty. Rodzice woleliby w takich przypadkach mieć pieczę nad tym, co kupują ich dzieci i w jakiej cenie, aby spontaniczne zakupy nie spowodowały uszczerbku w budżecie domowym. Każdy przypadek traktujemy więc indywidualnie i bierzemy pod uwagę wiele czynników, między innymi cenę towaru czy wiek dziecka – wyjaśniła Ilona Federowicz, menedżer ds. relacji zewnętrznych sklepu RTV Euro AGD, cytowana przez portal.

Adwokat Karolina Gorczyca-Barszczewska tłumaczyła, że sprzedawca podczas próby zakupu słuchawek przez nieletniego nie złamał prawa.

Zobacz także

Jeżeli dziecko nie ukończyło 13. roku życia, to nie ma zdolności do czynności prawnych tzn., aby mogło kupić na przykład sprzęt elektroniczny, musi mieć na to zgodę rodzica lub opiekuna prawnego.

Karolina Gorczyca-Barszczewska

Taka zgoda może być ustna lub na piśmie. Adwokat przypomniała, że nawet jeżeli dziecko zapłaci za towar, a sprzedawca mu go wyda, to z punktu widzenia prawa taka umowa (jeśli nie należy do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego) jest nieważna.

Dziecko nie nabywa praw konsumenta, które przysługują osobom pełnoletnim.

Karolina Gorczyca-Barszczewska

Więcej praw konsumenckich ma osoba w wieku 13-18 lat, która posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Może ona zawierać umowy, które dotyczą drobnych spraw życia codziennego.

Zobacz także

RadioZET.pl/WP.pl