Zamknij

RTV Euro AGD otworzyło sklepy w galeriach handlowych

22.01.2021 08:11
sklep RTV Euro AGD
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

RTV Euro AGD mimo wprowadzonych przez rząd obostrzeń otworzyło kilka sklepów w galeriach handlowych. Nie wiadomo jednak, jak długo klienci będą mogli robić w nich zakupy.

Lockdown po raz kolejny zamknął sklepy w dużych centrach handlowych. Rząd chce w ten sposób zmniejszyć mobilność społeczną i ograniczyć jak najbardziej ryzyko zarażania koronawirusem przez klientów na zakupowych wycieczkach.

Galerie handlowe postrzegane są przez rządzących jako jedno z bardziej niebezpiecznych miejsc: jeden z posłów PiS zaproponował nawet, żeby ograniczyć liczbę chętnych do odwiedzania obiektów przez pobieranie opłaty 100 zł przy wejściu. Miałaby ona zapobiegać wycieczkom – według rządu, Polacy wybierają się do centrów handlowych na zwiedzanie, a nie na zakupy. Zamknięte sklepy, które nie mają szans na zarobienie na czynsze i wypłaty dla pracowników, widzą sprawę zupełnie inaczej i zapowiedziały otwarcie 1 lutego 2020. Przed szereg wyszło RTV Euro AGD, otwierając podwoje już teraz.

RTV Euro AGD znowu otwarte. Sieci w kilku galeriach handlowych działają

Oficjalnie RTV Euro AGD informacji o otwarciu sklepów nie potwierdza ani nie zaprzecza. Rzeczpospolita ustaliła, że klientów zaczęły przyjmować między innymi sklepy sieci w Nowym Sączu, Tarnowie, Lublinie i Koszalinie. Lista może być dłuższa.

Ignorowanie obostrzeń to dowód na frustrację, jaką odczuwa branża handlowa oraz producenci, którzy wskutek decyzji rządu znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Przykładek jest Gatta, polska marka odzieży, której właściciel został objęty przez sąd sanacją chroniącą przed wierzycielami. Zamknięcie galerii oznaczało wstrzymanie funkcjonowania 130 sklepów, ale nie oznaczało zawieszenia płatności czynszu czy wypłat dla pracowników.

Wiele elektromarketów działało tylko jako punkt odbioru produktów zamówionych przez internet. Pojawił się nawet pomysł wpuszczania klientów do sklepu i pozwolenia im na zapoznanie się z produktami, które następnie – po opuszczeniu lokalu – mogliby kupić przez sieć i natychmiast odebrać. Media Markt, który sondował sposób na lockdown, szybko jednak się z niego wycofał.

Jak wynika z informacji od rządu, branża handlowa ma największe szanse na otwarcie 1 lutego 2021 roku. Do działania wrócą wtedy najprawdopodobniej sklepy w galeriach, niewykluczone jednak, że będą musiały stosować się do nowych, ostrzejszych zasad reżimu sanitarnego.

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług podkreślił, że branża dotarła do kresu wytrzymałości i jeśli rząd nie umożliwi otwarcia sklepów w galeriach handlowych, przedsiębiorcy zrobią to sami, nie zważając na obostrzenia.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita