Zamknij

RTV Euro AGD nie dało się zamknąć. Elektromarket przechytrzył lockdown

29.03.2021 15:42
RTV Euro AGD
fot. LUKASZ GDAK/Polska Press/East News

Nowe obostrzenia, obowiązujące od 27 marca 2021 roku, wymusiły zamknięcie części sklepów wielkopowierzchniowych, w tym marketów z elektroniką. RTV Euro AGD z zakazów nic sobie nie robi – sieć jest czynna, jak gdyby ostrzejszych restrykcji nie było. Ma na to całkowicie legalny sposób.

Lockdown wytoczony do walki z trzecią falą pandemii przyjmuje coraz ostrzejsze formy. Najnowsza, mająca obowiązywać do 9 kwietnia 2021, przyniosła kolejne zakazy dla części branży handlowej oraz usługowej.

Jak się okazało, niektóre przedsiębiorstwa przygotowały się zawczasu na zakusy rządu i dzięki sprytnym posunięciom zamykać się nie muszą. Tak zrobiła sieć RTV Euro AGD, która zbudowała „strukturę oferty” w taki sposób, żeby była „zgodna z obowiązującym rozporządzeniem” i jednocześnie umożliwiała sprzedaż całego zwyczajowego asortymentu elektromarketu.

Lockdown nie objął RTV Euro AGD. Sieć przygotowała się na obostrzenia

RTV Euro AGD nowym obostrzeniom się nie kłania. Sklepy sieci zapraszają klientów, mimo że zgodnie z rozporządzeniem teoretycznie powinny być zamknięte na głucho. Przedsiębiorstwo uczy się jednak na błędach popełnionych podczas poprzednich lockdownów, w tym tych popełnionych przez autorów przepisów wprowadzających obostrzenia.

Sklepy w galeriach handlowych zostały zamknięte, przygotowano jednak całkiem sporo wyjątków zwalniających z zakazu działalności. Oczywistością jest pozostanie otwartymi sklepów z ofertą spożywczą, rozporządzenie przewiduje jeszcze kilka dodatkowych zwolnień. RTV Euro AGD śmiało sięga po niemal wszystkie z nich.

Część sklepów natomiast ma aktualnie tak zbudowaną strukturę oferty dla naszych klientów, aby była ona zgodna z obowiązującym rozporządzeniem, według którego dozwolony jest handel detaliczny środkami czystości i środkami chemicznymi związanymi z eksploatacją i utrzymaniem asortymentu AGD, sprzedaż wyrobów medycznych, które w naszym przypadku obejmują m.in. takie produkty, jak termometry, ciśnieniomierze, pulsoksymetry (por. par. 3 ust. 25 pkt. 1 lit. a-f Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z 19 marca 2021 r. Dz.U. z 2021 r. poz. 512).

komunikat RTV Euro AGD

Sieć elektromarketów podkreśliła ponadto, że w „ramach przeważającej struktury oferty” świadczone są również usługi logistyczne (na przykład wydawanie produktów zakupionych przez internet), usługi bankowe („atrakcyjna oferta ratalna”) oraz sprzedaż usług ubezpieczeniowych.

W przypadku ukształtowania struktury w sposób, jak opisany powyżej, zgodnie z Rozporządzeniem RM w sprawie ograniczeń w związku ze stanem epidemii, nie ma zakazu sprzedaży innych produktów, czego alternatywnym przykładem mogą być markety spożywcze oferujące do sprzedaży także sprzęt RTV czy AGD.

komunikat RTV Euro AGD

Jak donoszą użytkownicy serwisu wykop.pl, pracownicy elektromarketów wskazują także na obecność w ofercie produktów spożywczych w postaci chociażby kapsułek z kawą do ekspresów.

Surowsze obostrzenia wprowadzone z powodu ataku trzeciej fali pandemii mają obowiązywać do 9 kwietnia 2021 roku. Po Wielkanocy miało zgodnie z planami rządu rozpocząć się całkowite wygaszanie lockdownu, wszystko wskazuje jednak na to, że zamiast tego pojawią się kolejne obostrzenia.

RadioZET.pl/wykop.pl/Komputer Świat