Zamknij

Stopy procentowe nadal rekordowo niskie. Jest decyzja RPP

15.09.2020 14:43
RPP: Stopy procentowe we wrześniu 2020
fot. KaZaj5/Shutterstock (ilustracyjne)

Stopy procentowe pozostają na rekordowo niskim poziomie. Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła wszystkie wskaźniki bez zmian. Jak decyzja RPP wpłynie na portfele Polaków?

Rada Polityki Pieniężnej po jednodniowym posiedzeniu zdecydowała: stopy procentowe zostaną utrzymane na niezmienionym poziomie.

Na niskich stopach procentowych zyskają kredytobiorcy spłacający w banku zadłużenie. Stracą zaś ci, którzy liczyli na zyski z depozytów.

RPP nie zmienia stóp procentowych

Rada utrzymała wszystkie stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Ile wynoszą?

  • stopa referencyjna 0,10 proc. w skali rocznej
  • stopa lombardowa 0,50 proc. w skali rocznej
  • stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej
  • stopa redyskonta weksli 0,11 proc. w skali roczne
  • stopa dyskontowa weksli 0,12 proc. w skali rocznej

Zobacz także

W minionych tygodniach stopy procentowe pozostawały na niezmienionym poziomie. W całym 2020 roku zaś Rada obniżała je trzykrotnie: 17 marca, 8 kwietnia i 28 maja. Przez obniżki główna stopa referencyjna spadła do poziomu 0,1 proc.

Jak wpływa to na portfele Polaków? Niskie stopy procentowe sprzyjają kredytobiorcom pozostawiając raty na niskim poziomie. Stopa referencyjna wpływa bowiem na oprocentowanie lokat i kredytów bankowych.

Zobacz także

W nieco gorszej sytuacji są ci, którzy myśleli o ulokowaniu oszczędności na lokacie bankowej. Jeszcze kilka lat temu depozyty przynosiły nawet 3 procent zysku w skali roku. Dziś oprocentowane roczne liczone jest w promilach, a zyski z lokat są znikome.

Czy sytuacja zmieni się jesienią? Wszystko w rękach RPP, która kolejne obrady zaplanowała na 7 października.

RadioZET.pl