Zamknij

PESEL ponad miliona Polaków legalnie w KRS. „Brzmi jak koszmar ochrony danych”

Piotr Drabik
12.04.2019 13:40
RODO. Numery PESEL ponad miliona Polaków legalnie w KRS
fot. piosi/Shutterstock (ilustracyjne)

Ponad milion numerów PESEL, które zostały umieszczone w Krajowym Rejestrze Sądowym, jest powszechnie dostępne dla każdego. To budzi wątpliwości Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który alarmuje o niezgodności tych praktyk z przepisami RODO. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Sprawa dotyczy danych personalnych zapisanych w KRS – członków zarządów spółek i organizacji, księgowych, biegłych rewidentów czy pełnomocników. 

Jak podał portal Prawo.pl, w Krajowym Rejestrze Sądowym zarejestrowanych jest blisko 500 tys. spółek, 22 tysiące fundacji i 112 tysięcy stowarzyszeń. Jeśli przyjąć, że zarząd każdego podmiotu liczy tylko dwie osoby, to w KRS znajduje się ponad milion numerów PESEL.

Zobacz także

Dlaczego numery PESEL są jawne w KRS?

Dostęp do tych danych ma każdy zainteresowany, co może stać w sprzeczności z zapisami unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Część przedsiębiorców oraz członków władz fundacji i stowarzyszeń nie miała świadomości o publicznym udostępnianiu numerów PESEL.

– Przecież numer PESEL w połączeniu z imieniem i nazwiskiem jest jak dana wrażliwa, powinna być udostępniana na wniosek. Takie powszechne jej ujawnienie jest niebezpieczne i zbędne – wskazała Anna Serpina-Forkasiewicz, prezes spółki PortalPZP prowadzącej elektronizację zamówień publicznych, cytowana przez Prawo.pl.

W ocenie Macieja Gawrońskiego, partnera Gawroński & Piecuch, PESEL ułatwia kradzież tożsamości.

Zobacz także

– O ile nie zgadzam się z poglądem UODO (Urząd Ochrony Danych Osobowych – przyp. red.), że przypadkowy wyciek numeru PESEL do pojedynczych osób rodzi wysokie ryzyko naruszenia ochrony danych osobowych, bo nie każdy Polak to złodziej tożsamości, to publiczna dostępność numerów PESEL setek tysięcy osób brzmi jak koszmar ochrony danych – wskazał Maciej Gawroński w rozmowie z portalem.

UODO w przeszłości bezskutecznie zwracał uwagę na problem dostępu do numerów PESEL wpisywanych do KRS. Wkrótce spotkanie w tej sprawie jest planowane w Ministerstwie Sprawiedliwości. 

Od 1 października ubiegłego roku sprawozdanie finansowe składane jest tylko w formie elektronicznej. Jest ono poświadczone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym osoby upoważnionej lub członka zarządu organizacji. Każdy z tych podpisów zawiera numer PESEL, pozwalający na identyfikację.

– Na dzień dzisiejszy ujawnianie numeru PESEL w Krajowym Rejestrze Sądowym, a także w kwalifikowanym podpisie elektronicznym jest dopuszczone ustawowo. Niemniej w opinii Urzędu Ochrony Danych Osobowych, te przepisy, zapewniające legalność takiego przetwarzania danych, powinny być zmodyfikowane, gdyż wzbudzają wątpliwość pod kątem zgodności z art. 87 RODO – wskazała Monika Krasińska, dyrektor zespołu ds. sektora publicznego w UODO, cytowana przez portal.

Zobacz także

RadioZET.pl/Prawo.pl/PTD