Zamknij

RODO nie uchroni przed wpisem do rejestru dłużników

18.10.2019 21:51
RODO nie uchroni przed wpisem do rejestru dłużników
fot. Shutterstock/Yingzaa_ST (ilustracyjne)

Zalegasz z płatnościami? Przepisy o ochronie danych osobowych nie uchronią przed wpisem na listę nierzetelnych płatników. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Co do zasady biura informacji kredytowej czy gospodarczej nie muszą pytać zadłużonego o zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Alternatywą dla korzystania z usług firm windykacyjnych przy dochodzeniu roszczeń jest sprzedaż długu. Taka „transakcja” odbywa się poprzez cesję, czyli przelew wierzytelności.

Zobacz także

Zgodnie z art.509 kodeksu cywilnego, istnieje możliwość zmiany wierzyciela bez zgody dłużnika, co oznacza, że wierzyciel ma prawo sprzedać wierzytelność osobie trzeciej. Wówczas dłużnik musi spłacić dług do rąk osoby trzeciej. Przetwarzanie danych osobowych w takim przypadku jest prawnie dopuszczalne. Nie jest do tego potrzebna zgoda osoby, której one dotyczą.

To nie zgoda dłużnika jest podstawą przetwarzania jego danych, a konkretne przepisy kodeksu cywilnego. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, prawo do przetwarzania danych, a w szczególności roszczenie o zaległe odsetki 

– informuje Adam Sanocki, rzecznik prasowy Urzędu Ochrony Danych Osobowych dla MondayNews.pl

Grzegorz Pietraszkiewicz, radca prawny Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor dodaje, że trudno byłoby sobie wyobrazić sytuację, w której jakikolwiek nierzetelny płatnik dobrowolnie zgadza się na wpis do rejestru.

Zobacz także

Eksperci z BIG InfoMonitor dodają, że biura informacji gospodarczej nie potrzebują zgody dłużnika na przetwarzanie danych. Zatem jakiekolwiek żądanie o wycofanie zgody na przetwarzanie danych nie sprawi, że informacje o zadłużonym płatniku znikną.

Dłużnik nie może zasłaniać się ochroną danych osobowych w celu uniknięcia spłaty swoich zobowiązań. Powoływanie się na RODO w tym przypadku służyłoby właśnie unikaniu odpowiedzialności i spełniania zobowiązań – stwierdza Katarzyna Maciaszczyk-Sobolewska z BIG InfoMonitor.

Zobacz także

Jak dodają eksperci, dłużnik ma prawo wnioskować o aktualizację danych lub zgłosić ich niekompletność. Jednak to dopiero spłata długu powoduje wykreślenie płatnika z rejestru, a nie sam fakt wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych.

RadioZET.pl/MondayNews.pl