Zamknij

RCB wysyła potajemne ostrzeżenia o piątej fali. „Najgorszy możliwy wariant”

14.01.2022 22:09
Chorzy na COVID-19 w szpitalu tymczasowym MTP
fot. Jakub Walasek/REPORTER/East News

Podmioty zarządzające infrastrukturą krytyczną – na przykład dostarczające prąd elektryczny, gaz ziemny czy wodę – otrzymali ostrzeżenie od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W związku z nadchodzącą piątą falą zachorowań mają przygotować się na najgorsze i założyć, że utracą nawet 30 procent pracowników.

Koronawirus dopiero pokaże, na go stać. Szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa rozsyła do podmiotów zarządzających infrastrukturą krytyczną oraz spółek Skarbu Państwa ostrzeżenia przed piątą falą. Jej szczyt ma przypaść na koniec stycznia 2022 roku.

Spodziewać należy się rekordów zachorowań – z prognoz Ministerstwa Zdrowia wynika, że dziennie wykrywanych może być nawet 100 000 przypadków. Oznaczać to może poważne kłopoty z dostępnością pracowników, którzy masowo trafiać będą na kwarantannę i izolację. RCB ostrzegło państwowe podmioty, żeby zaczęły się do takich ciężkich czasów przygotowywać.

RCB ostrzega przed nadchodzącą piątą falą. Ale tylko państwowe spółki

Pismo kierowane do podmiotów zarządzających infrastrukturą krytyczną państwa ujawniła redakcja tvn24.pl. Kopie trafiły między innymi do Policji, Narodowego Banku Polskiego oraz spółek Skarbu Państwa: Orlenu, PGNiG czy PKP.

W treści znajduje się ostrzeżenie, że z powodu COVID-19 nawet 30 procent pracowników może być niezdolna do stawienia się w pracy z powodu choroby lub objęcia kwarantanną. Tak poważny ubytek personelu może odbić się na możliwości zapewnienia ciągłości działania.

Pismo zaleca zastosowanie rekomendacji, które zostały przedstawione odpowiednim podmiotom w marcu 2020 roku.

(…) przygotowując się do ich realizacji sugeruję by przyjąć jako najgorszy możliwy wariant w którym ze względu na zachorowania, izolację i kwarantannę czasowo nie będzie dostępnych 25-30 procent personelu.

pismo RCB

Autentyczność pisma potwierdził dla tvn24.pl przedstawiciel jednego z podmiotów, do którego dotarło pismo od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

To mocne ostrzeżenie, każe przygotować struktury spółki do znacznie większych niż poprzednio wyzwań. Nie rozumiem jednak, dlaczego każdy prowadzący biznes w Polsce nie dostał takiej wiadomości.

anonimowy informator

Redakcja tvn24.pl zadała to pytanie Rządowemu Centrum Bezpieczeństwa. Odpowiedzi przed nastaniem weekendu nie otrzymała.

RadioZET.pl/tvn24.pl